منابع به زبان فارسی

جنبش جهانی

"گیسوی زنان"، شعر - "The Hair of Women"

رافائل خِسوس گونزالس، سال ۲۰۲۳ میلادی در کتابفروشی انقلاب

برگردانِ سُروده‌ای به فارسی، نوشتهٔ استاد و شخصیت ادبیِ آمریکائی - مکزیکی‌تبار، رافائل خِسوس گونزالس، در گرامی‌داشت مهسا ژینا امینی، به عنوان نماد خیزش انقلابی مردم ایران:

"گیسوی زنان"،

به یاد ژینا مهسا امینی

(۸ اکتبر ۲۰۰۰، ۱۶ سپتامبر ۲۰۲۲)

[۱۷ مهر ۱۳۷۹، ۲۵ شهریور ۱۴۰۱]

برای خواندن متن کامل صفحه را باز کنید.
بیشتر
کمتر

گیسوان زنان، به هم تنیده شده همچون پوستین لطیف بَرِهٔ مارینو، یا در هوا رهاشده همچون پیچک‌های تاک انگور، یا مانند موجی همچون موج دریا، و یا صاف همچون یال اسب، که نمی‌بایست در منظر عام و یا به عبارتی در منظر آقایانِ صاحبِ قدرت دیده شوند، زیرا هوس‌های اعلام‌شدهٔ خداوندگاری، زهرآگین و پدرسالارانهٔ مردان را به تحریک درمی‌آورند. تردیدی نیست که برپائیِ ستمگری، شورش می‌آفریند.

قلب تو در اشتیاقِ آزادی می‌تِرکد، برای اینکه خورشید بتواند گیسوی ترا گرم کند، برای اینکه گیسوی تو رها شود تا باد آنرا شانه‌ کند، و ماه به نوازش درآورد.

برای چنین کار ساده‌ای دستگير شدی، بازداشت شدی، کتک خوردی و جان خود را از دست دادی. ولی مرگ تو جرقه‌ای بود که بُردباری تن‌های به‌بندکشیدهٔ زنان را شعله‌ور نمود و خیابان‌های سراسر جهان را به تصرف خود درآورد.

به‌ پا خیزید خواهران، برای زن - زندگی - آزادی، و ما برادران‌تان نیز هم‌دوش شمائیم، زیرا هیچکس رها نخواهد بود تا زمانی‌که زنان رها نباشند!

رافائل خِسوس گونزالس، سال ۲۰۲۳ میلادی

ویدیو از کلمبیا. صدای همبستگی انترناسیونالیستی

ویدئو توسط

@QuemarLaJaula.

زیرنویس فارسی در IG @BurnTheCage یافت شد

برای خواندن متن کامل صفحه را باز کنید.
بیشتر
کمتر

آریل دورفمن به اعتراضات جهانی برای آزادی ناهید تقوی پیوست

در رابطه با بيانيه‌ی مطبوعاتی ۵ ژوئن ۲۰۲۳، از سوی کارزار اضطراری بین‌المللی (IEC) برای آزادی زندانیان سیاسی در ايران، در مورد زندانی سیاسی ناهيد تقوی، آقای آریِل دورفمَن (Ariel Dorfman)، پاسخ فوری در زیر را فرستاد. آقای آریِل دورفمَن رمان‌نویس، نمایشنامه‌نویس و کُنشگر سرشناس آرژانتینی‌تبار شیلیایی-آمریکایی است، که یکی از نخستین پشتیبانان کارزار اضطراری بین‌المللی برای آزادی زندانیان سیاسی در ايران بوده است.

علیرغم اشاره به "گرفتاری‌های گسترده"، وی توانست وقت صرفِ نوشتن بيانيه‌ی انديشمندانه‌ای، که در زیر بطور کامل نوشته شده است بنماید. از جمله، وی گفت که نمی‌تواند "زجری که ناهید می‌کشد را از فکرش رها نماید". وی افزود "اميدوارم قلب‌هایی گشوده شوند."

بيانيه‌ی آقای آریِل دورفمَن:

"درست شصت سال پیش، در ژوئن ۱۹۶۳، در زمانيکه شاه در ایران حکومت می‌کرد، بدنبال دعوت به اعتراض توده‌های مردم بر علیه شاه، آیت‌الله روح‌الله خمینی در زندان قصر تهران حبس شد. قرار بود که‌ خمینی اعدام بشود، ولی از مرگ نجات‌ یافت و سرانجام تبعید گردید.

"امروزه زندان قصر به موزه‌ای برای صلح و یادبود تغییر یافته است. ولی هیچ صلحی در زندان اوین، که در تپه‌های شمال تهران قرار دارد، وجود ندارد: این زندان شرم‌آورانه، انباشته از هزاران میهن‌پرست شده است که تنها جرم‌شان، ابراز بیان بر علیه رژیم کنونی بوده است. در میان این به‌بند کشیده‌گان، می‌توان نام از ناهید تقوی بُرد که از اکتبر ۲۰۲۰ در بازداشت به سر می‌برد. علیرغم اینکه وی بطور وخیمی بیمار است، دست‌اندرکاران از دادن مرخصی درمانی برای نجات جان وی خودداری می‌نمايند.

"اکنون برای مقام‌هایی که جانشینان آیت‌الله خمینی بوده‌اند و در حال حاضر در ایران در قدرت هستند، فرصتی است تا نشان دهند که همانند شاه، که زمانی بر عليه‌اش شورش نموده بودند، عمل نمی‌نمایند. نخستین کاری که می‌توان کرد اینست که به ناهید تقوی اجازه داده شود تا به درمان پزشکی که بی‌تابانه به آن نیاز دارد دسترسی یابد.

"پس از این کار، آزادی همه‌ی زندانیان سیاسی در ايران که در زندان‌های بی‌شماری به‌ سر می‌برند، باید دنبال شود. چه چیزی بهتر می‌تواند باشد که سال‌گرد شصت سالکی يادبود رهایی مقام معظم رهبری از زندان با این کار برگزار شود؟ و چه چیزی بهتر از اینست که به زندان‌بانان ناهید تقوی نشان داده شود، که بخشایش و دلسوزی، اساس دینی است که به آن پای‌بند هستند!"

برای خواندن متن کامل صفحه را باز کنید.
بیشتر
کمتر

" #نگذاریدمارا_بکشند " نگذارید ما را بکشند Don't let them kill us

امروز کاغذی از زندان اصفهان مناشر شد که حاوی پیامی کوتاه و هولناک بود از طرف #صالحمیرهاشمی #مجیدکاظمی و #سعید_یعقوبی:

" #نگذاریدمارا_بکشند "

جمله یادآور یکی از واپسین نامه‌های #زانیارمرادی است که در سحرگاه ۱۷ شهریور ۱۳۹۷ همراه با پسر عموی خود #لقمانمرادی اعدام شدند.

در نامه‌ی زانیار هم جملاتی تکان‌دهنده وجود داشت. از جمله آن‌جا که نوشته بود:

" نگذاريد من را اعدام کنند. آیا دنیا آنقدر بی‌رحم است که این صحنه را تماشا کند که من و پسر عمویم در خیابان اعدام شویم و چیزی نگوید و کاری نکند؟ "

متن کامل نامه‌ی زانیار:

برای خواندن متن کامل صفحه را باز کنید.
بیشتر
کمتر

من اسمم ‎#زانیار_مرادی است. الان از سلول مرگی در آن سوی دنیا در شهر کرج در کشور ایران نشسته و می‌خواهم با شما جوانان در اروپا و امریکا، با شما جوانان همسن و سال خودم در ژاپن و استرالیا و فرانسه و افریقا و در همه جای دنیا حرف بزنم. ‎

نگذارید مرا اعدام کنند. آیا دنیا آنقدر بی‌رحم است که این صحنه را تماشا کند که من و پسر عمویم در خیابان اعدام شویم و چیزی نگوید و کاری نکند؟

می‌دانم که  این ترس من و این درخواستم از طریق امکانات اینترنتی به گوش شما می‌رسد. پس فقط چند دقیقه صبر کنید، چند ثانیه وقت بگذارید و از من بشنوید که چقدر سخت است در بیست و یک سالگی با مرگ مواجه شدن، با کابوس مرگ زندگی کردن و هر لحظه از صدای پای زندانبانان ترسیدن و بر خود لرزیدن!

ما سه سال است که زندانی شده‌ایم. من زانیار مرادی و هم پرونده‌ای من ‎#لقمان_مرادی، ۹ ماه را زیر شکنجه بودیم. ما را چنان کتک می‌زدند که دیگر توان راه رفتن نداشتیم و همین امروز نیز کمرم به شدت درد میکند و دو مهره‌ی کمرم شکستگی دارد. به ما گفتند اگر حرفهایی که آنها می‌خواهند را نزنیم، به ما تجاوز می‌کنند و ما نامه‌هایی را که آنها آوردند امضا کردیم. و اکنون در یک قدمی مرگ با طناب دار در خیابانی در تهران و یا مریوان شهر محل تولدمان ایستاده‌ایم. این روزها شنیدم که دارند مقدمات اجرای حکم اعدام ما را فراهم می‌کنند و چهار روز است که حالم خوب نیست، شبها خوابم نمی‌برد و فکر کردم شاید با این نامه بتوانم به خودم کمک کنم.

نگذارید ما را اعدام کنند. به هر طریقی که می‌توانید، سعی کنید از ابتکارات جوانانه استفاده کنید و کاری کنید که حکومت اسلامی ایران ببیند که ما تنها نیستیم و دنیا به این حکم ظالمانه اعتراض دارد. صدای اعتراض شما و هر حرکت و اعتراضی که بکنید به گوش ما فورا می‌رسد. منتظر شنیدن اخبار اعتراضات شما همسن و سالهای خودم هستم.

نامه اعتراضی مهران رئوف از زندان اوین "زندانیان دو تابعیتی از حقوق شهروندی خود محرومند"

اخیرا به دنبال اعلام عفو عمومی معیاری به هنگام اعمال آن مطلع شدیم که این عفو شامل برخی زندانیان دو تابعیتی نمی شود و آنها از این حق محروم بوده و بایستی احکام ناعادلانه در مورد خود را به روال عادی حل کنند؛ مثلاً همین حکم هفت و نیم سال اینجانب را که میشود در دو و نیم سال طی کرد و بعداً اگر که دستگاه عریض و طویل که شامل ضابطین اطلاعات و قاضی و دادستانی هستند، روی خوش نشان بدهند، بعد از دو ماه آزادی مشروط آنها پذیرفته میشود.

ضابطین قوه قضاییه که گویی در زمان های گذشته دور زندگی می کنند بدون اندکی حفظ استقلال می گویند ما ماموریم و معذور… معنا و مفهوم اجرای قانون در نظر ایشان تابع تفسیر ها و امیال حکومتیان است به طور مثال فعالیت سیاسی ساده انتشار کتاب و تبلیغ و ترویج یک آرمان و هدف و رویا جرم انگاری شده و خلاف قوانین جاری، برچسب امنیتی میخورد، متهم را همچون قاتلین و سارقین مسلح با بی ادبی و بی ملاحظه بازداشت می کنند و بعد از ورود به محل زندگی با به هم ریختن و شکستن وسایل و اشغال محل زندگی به مدت چند روز، او را به بازداشتگاه مخصوص برده و به سلول انفرادی مخصوص اذیت و آزار مانند دو الف اوین که متعلق به نهاد نظامی سپاه است و یا بند ۲۰۹ اوین که مربوط به وزارت اطلاعات، برده و به روش های پلیس نظامی تردد و هواخوری با چشم بند، بازجویی با چشم بند و  رو به دیوار، یا بازجویی در اتاق های کوچک که بخش متهم و بازجو با شیشه دودی که در آن متهم بازجویان را نمی بیند و برای بازجویی از قاتلین و متجاوزین و یا متهمین جاسوسی ساخته شده می‌اندازند.

در حالی که قانون می گوید متهم را صرفاً نمی توان بیش از ۴۸ ساعت در بازداشت موقت نگه داشت و متهم را بایستی با وثیقه آزاد کرد تا زمان دادگاه. ولی اطلاعات سپاه من را هشت ماه بدون مرخصی نگه داشته و در آن مدت از دیدن وکیل محروم بودم تا چند ماه خانواده و بستگانم در بی‌خبری کامل بوده و از محل زندگی کردن من بی اطلاع بودند و در تمام این مدت از تماس تلفنی محروم بودم. همه اینها زیر پا گذاشتن قانون نیمه کاره و ظالمانه خودشان است.

برای خواندن متن کامل صفحه را باز کنید.
بیشتر
کمتر

مفهوم دو تابعیتی و چرایی محروم بودن دو تابعیتی ها

در چند دهه اخیر مهاجرت به کشورهای دیگر یک روند عادی رو به رشد در بسیاری از کشورهاست. بسیاری از شهروندان ایران هم مانند کشورهای دیگر به خارج از کشور برای تحصیل و کار مهاجرت می کنند. از آنجا که داشتن اقامت در کشور های دیگر به معنای برخورداری از حقوق کامل نیست، بسیاری از مردم کشورهای مختلف تابعیت کشور دومی را می پذیرند و این در قانون جهانی پذیرفته شده است. اما ایران و حکومت آن بر خلاف قوانین جهان شمول، .خود را از این امر مستثنا کرده و تابعیت دوم را برای شهروندان ایرانی به رسمیت نمی شناسد و قوانین شرعی و قضایی خود را به متهمین اعمال میکند.

بسیاری که تابعیت کشورهای دیگر را می پذیرند ممکن است که حتی مقیم و ساکن کشور دیگر نباشند و در ایران مقیم و سکونت و زندگی کنند مثل موقعیت من.

از آنجا که برخی از اعضای خانواده من در آمریکا و فرانسه زندگی میکنند و پاسپورت ایرانی فاقد ارزش لازم برای اخذ ویزا از بسیاری از کشورهاست و برای هر بار سفر به بسیاری از کشورها برای اخذ ویزا بایستی وقت و انرژی و هزینه صرف کرد، بسیاری تابعیت کشور دیگری را می پذیرند و تا پاسپورت معتبر دریافت کرده و بدون نیاز به ویزا به کشورهای دیگر سفر کنند.

در چنین وضعیتی به هنگام برخورد با متهمین دو تابعیتی توسط مقامات جمهوری اسلامی، به دلایل واهی یکباره زندانیان دو تابعیتی از حقوق شهروندی محروم شده و مرخصی و آزادی مشروط نیز به سختی به آنها داده میشود و عفو معیاری شامل شان نمیشود.

دولت ها تلاش میکنند که از زندانیان دو تابعیتی به عنوان یک کالای با ارزش در بده بستان های خود استفاده کنند. چنین است رویه دستگاه قضایی که ادعای رعایت حقوق بشر را دارد. دولت می کوشد تا در قبال مبادله شهروندان دو تابعیتی یا پولهای کلان بگیرد مانند مورد «سیامک نمازی» «عماد شرقی»، «مراد طاهباز »و یا «سام رجبی» که در اندرزگاه ۴ زندان اوین سالهاست که محبوس هستند یا آنها را با مجرمین ایرانی محبوس در زندان های کشورهای اروپایی و آمریکا مبادله کنند که در کنه خودش نوعی تبعید اجباری است.

از طرف دیگر با محروم کردن زندانیان دو تابعیتی حکومت به نوعی به شهروندان دو تابعیتی در خارج از کشور پیام می فرستد که در صورت فعالیت سیاسی عواقب سخت تری برایشان در نظر گرفته شده و بنابراین بهتر است که فعالیت سیاسی نکنند و به ایران باز نگردند. محرومیت برخی زندانیان سیاسی از حقوق شهروندی در شرایطی صورت می‌گیرد که بسیاری از مقامات و مسئولین جمهوری اسلامی از وزرا گرفته تا نمایندگان مجلس و کارکنان خود قوه قضاییه دو تابعیتی هستند و بنابر یک آمار منتشر شده حدود ۶۵۰ نفر از مسئولین جمهوری اسلامی دو تابعیتی هستند.

من مسعود رئوف کد ملی 7789 متولد کرمانشاه، مسلط به زبان های کردی، انگلیسی و فارسی، دارای لیسانس مهندسی مکانیک و فوق لیسانس پلی تکنیک سنترال لندن را نیز دریافت کردم. هشت سال را در انگلستان زندگی کردم و در ایران مدتی بعنوان مهندس در ایران خودرو و شرکت تولید رنگ و کاغذ (مادر) کار کردم و مدتی هم مترجم کتاب و مقالات بودم و به تدریس زبان انگلیسی هم مشغول بودم.

اکنون هم که در سالن 99 زندان بسر می برم که بسیار شلوغ هست با  144 زندانی که هر اتاق 11 تا 18 نفر که متهمان مالی هستند و مشغول سپری کردن حبس خود هستند.  25 فروردین یک سوم حبس من به پایان می رسد و امکان آزادی مشروط من با توجه به اینکه یک سوم حبس را گذرانده ام وجود دارد.

اتهام من هواداری از حزب کمونیست ایران (م ل م) بوده و دلایل آنهم مشارکت در ترجمه و نشر چند کتاب و آثار باب آواکیان و فعالیت تبلیغی بوده. حزب کمونیست ایران یک برنامه و تارنما را برای حل معضلات اجتماعی مانند تبعیض و نابرابری و ستم بر زنان، استثمار و ....ارائه می کند. ستم بر کارگران و نابرابری در جامعه را نقد می کند و در کل به نظام سرمایه داری نقد و اعتراض دارد و معضلات دیگر جامعه مثل فقر و بیکاری و جنگ های تجاوزکارانه امپریالیستی و نابودی محیط زیست و غیره را نقد می کند و معتقد به تحلیل علمی و روش های علمی برای حل معضلات جامعه و تعلیم و تربیت آموزش هستیم. من به دلیل اینکه در انگلستان دانشجو بودم و اجازه اقامت دائم داشتم درخواست تابعیت دائم دادم، اما محل زندگی، اقامت و کارم در ایران بوده است و قصد مهاجرت و زندگی در انگلستان و یا کشور دیگر را ندارم. فکر می کنم تبعیض قائل شدن برای شهروندان دو تابعیتی تلاشی برای استفاده ابزاری از شهروندان ایرانی است و در تضاد با قطعنامه های سازمان ملل است. دهه اخیر با شدت گیری روند جهانی سازی جابجائی جمعیت به شکل مهاجرت گسترده بوده است. هم اکنون بسیاری از شهروندان ایرانی در خارج از کشور اقامت دارند اما ایرانی بودن خود را حفظ کرده اند. قابل توجه اینکه بنابر آمار اینترنتی حدود 650نفر از مسئولین جمهوری اسلامی همانگونه که در بالا ذکر شد، دو تابعیتی هستند. اضافه کنم آرمان و هدف من در زندگی کار و خدمت به مردم  و تلاش برای معرفی و دستیابی به جامعه بهتر و انسانی تر عاری از ستم و استثمار و فساد و جامعه بدون آلودگی محیط زیست و بیماری و جنگ های بیهوده بوده است.

این تبعیض و ستمگری آشکار، برای ما که بیش از ۴۰ سال است که تحت حاکمیت جمهوری اسلامی زندگی میکنیم امر ناآشنایی نیست. من و بسیاری از زندانیان سیاسی، فعالین حقوق زنان، فعالین محیط زیست و فعالین کارگری به اتهام داشتن عقیده و باور متفاوت و به جرم اعتراض به سیاست ها و قوانین غلط و مستبدانه در زندان هستیم و همسو با اعتراضات گسترده مردم خواهان آزادی بدون قید و شرط کلیه زندانیان سیاسی هستیم.

مهران رئوف، زندان اوین، فروردین ماه ۱۴۰۲

بیشتر
کمتر

سخنرانی سامیه کارگر در روز جهانی زن را تماشا کنید

بیشتر
کمتر

سمیه کارگر در روز جهانی زن سخنرانی می کند

لطفا برای ارائه مجازی فارسی زبان سمیه کارگر به مناسبت روز جهانی زن در 8 مارس 2023 از ساعت 4:00 الی 17:30 با ما همراه باشید.

سمیه کارگر

سمیه کارگر زندانی سیاسی سابق که در زندان بدنام اوین و قرچک به خاطر فعالیت هایش در رابطه با حقوق زنان زندانی بود. او به اتهام تاسیس و اداره گروه عصیان که علیه حجاب اجباری و قوانین شریعت فعالیت می کند، دستگیر و محاکمه شد. او در اکتبر 2020 همراه با فعالین سیاسی دیگر مانند ناهید تقوی و بهاره سلیمانی دستگیر شده بود.

کارگر در مورد فعالیت هایش در حمایت از حقوق زنان، که توسط حکومت دینمدار فعلی سرکوب می شود بحث خواهد کرد. او همچنین تجربۀ دستگیری و زندانی شدن و در نهایت کسب آزادی اش را شرح خواهد داد و بحث هایش را بر بستر گسترده تر سیاسی امروز ایران که یک خیزش ضد حکومتی فراگیر را تجربه می کند، پی خواهد گرفت.

**سخنرانی در زبان فارسی اجرا خواهد شد**

لینک ثبت نام

بیشتر
کمتر

توماج صالحی

بیشتر
کمتر

تازه‌ترین خبرها از وضعیت ناهید تقوی، زندانی دو تابعیتی (Nahid)

بیشتر
کمتر

توماج را آزاد کنیم ‎#توماج_صالحی

بیشتر
کمتر

بیانیه افغانها در حمایت از قیام در ایران: جکنا (JAKNA)

بیشتر
کمتر

موج مبارزات شورشگران ما به زندانها هم رسید Oct 2

خواست آزادی زندانیان سیاسی را سراسری کنیم!

موج مبارزات شورشگران ما به زندانها هم رسید.

طبق خبر رسیده شده ازبخش زنان زندان اوین آغازگران دربند ما اعلام داشته اند که از فردا به عنوان اعتراض به سرکوبهای وحشیانه رژیم جمهموری اسلامی با معترضین در خیابان‌ها، در حیاط زندان دست به تحصن خواهند زد.همچنین  تدابیر امنیتی داخل زندان بیشتر شده ودر بخش‌های مختلف زندان موانع وسیمای خاردار رو بیشتر کرده اند.

مبارزین :

باید شعار آزادی زندانیان سیاسی را به یک درخواست عمومی تبدیل کنیم. طی روزهای اخیر بیش هزاران نفر دستگیر شده اند و در شرایط بسیار بدی در زندان ها بسر می برند جان عزیزان دربندمان در خطر است.

این هشداری جدی است و باید در تظاهرات ها شعار  آزادی زندانیان فراگیر شود. در رسانه های عمومی و در مصاحبه ها و  روی این مسئله  تاکید شود. خانواده زندانیان سیاسی را نباید تنها گذاشت باید همراه خانواده ها به در زندان ها رفت و فشار آورد و نگذاریم رژیم جنایت کار  دست به جنایتی دیگر بزند.

جای عزیزان دربندمان در خیابان است آزادشان کنیم!

فریاد آزادی زندانیان سیاسی را تبدیل به یک صدای همه گیر و جهانی کنیم!

نابود باد جمهوری اسلامی!

کارزار قفس را بسوزان رها کن پرندگان را-- 10 مهر 1401

@burnthecage

(داوطلبان IEC مسئولیت آن را بر عهده می گیرند

ترجمه به انگلیسی.)

بیشتر
کمتر

به معترضان شورشی در خیابان ها Oct 1

زندانیان سیاسی را فورا باید آزاد کرد

آن زمان که بنهادم سر به پای آزادی    دست خود ز جان شستم از برای آزادی

دامن محبت را گر کنی زخون رنگین     می توان ترا نامید پیشوای آزادی

پیشوایان آزادی درود بر شما

بیشتر
کمتر

فریاد آتشین شورش قهرمانانه شما علیه این نظام پوسیده، قلب میایونها انسان را در سراسر جهان گرم کرده است.

خواهران وبرادران ما در چهار گوشه دنیا، با دلاوری شما به وجد آمده اند. فریاد «درد تو درد من است» و «شادی تو شادی من است » هوای تازه ای را به این جهان سرشار از جنگ، فقر، ستم ونابودی محیط زیست به وجود آورده است.

بله ، ما «مردم» مرزی نداریم.

عزیزانمان در افغانستان، سومالی، عراق، سوریه، ترکیه، مصر، کلمبیا، آمریکا، اسپانیا، شیلی، و بسیاری از کشورهای دیگرجهان در حمایت از خیزش شما و با تکان دادن پرچم «نه! من یک انسانم» و «درد تو درد من است»  ترس بر اندام حاکمان شان انداخته اند. بسیاری از روشنفکران و هنرمندان دنیا با الهام از شما به این موج پرشکوه پیوسته اند.

شورشگران:  بدون اغراق  شما برای قلبهای شکسته و ذهن های ناامید بسیاری از مردم ایران و خاورمیانه و تمام جهان، امیدی نو هستید. شما نشان دادید که راه زندگی، انتخاب میان بد و بدتر نیست. راه زندگی، شورش علیه حاکمان پوسیده و شرایط ستم است.

اکنون، ساعت آزاد کردن زندانیان سیاسی از سیاه چال های جمهوری اسلامی است. نیروهای امنیتی رژیم، هر روز تعداد بیشتری از مردم ما را دستگیر میکنند. خانواده ها و وکلای عزیزان زندانی، گزارش از شرایط بسیار بد و خطرناک زندانیان می دهند. طبق گزارشات بیشتر از 3000 نفر به زندانهای اوین و فشافویه منتقل شده اند. بازداشتی ها زیر بازجویی قرار دارند و میان زندانهای مختلف جابجا می شوند و اکثر زنان بازداشتی به زندان قرچک منتقل شده اند. یلدا معیری در فایلی صوتی می‌گوید:

«امنیت جانی نداریم. جمعیتی بالغ بر صد نفر را در سوله‌ای ورزشی بدون امکانات و بدون تهویه ریخته‌اند. وضعیت حمام و دستشویی افتضاح است و مرتبا به افراد آرامبخش می‌دهند.» مریم کریم بیگی از زندان قرچک، در تماسی کوتاه به مادرش گفت که در یک فضای کوچک و غیرانسانی نگهداری می شوند و فضای سرکوب بسیار سنگینی حاکم است و خطر تکرار وقایع کهریزک وجود دارد.

این هشدار است! عزیزانی که در خیابان ها هستید، کارگران، دانشجویان و استادان، دانش آموزان و معلمان، هنرمندان و ورزشکاران: شعار آزادی فوری زندانیان سیاسی را  فریاد بزنید، خانواده زندانیان سیاسی را تنها نگذارید، همراه خانواده ها به در زندان ها بروید و یک صدا شوید تا دست رژیم در جنایت کوتاه و بسته شود. از افراد مرفه برای عزیزان زندانی و خانواده هایشان کمک مالی جمع آوری کنید و به دستشان برسانید تا باری از هزینه های گران سفر از شهرهای دوردست و اقامت در محل اسارت عزیزانشان را سبک کنید.

در خارج کشور، عزیزانی که صدای جهانی مردم شده اید: شعار آزادی زندانی سیاسی را برجسته کنید و در رسانه های مجازی توفان «آزادی زندانی سیاسی» را به راه اندازید و در مصاحبه های بین المللی آن را بولد کنید. به هر وسیله ای که می توانید از طریق فعالین شناخته شده حقوق بشر در داخل و دیگر خانواده های زندانیان سیاسی و جانباختگان، به خانواده های زندانیان کمک کنید.

عزیزان خانواده های زندانیان: به هر شکلی که می توانید به خواهران و برادرانمان در زندان این پیام را برسانید که: شما تنها نیستید! اکنون میلیون ها نفر از مردم این کشور و دیگر کشورهای جهان پشت شما هستند.

350 ساعت از قتل مهسای عزیزمان می گذرد. ساعت آزادی عزیزان زندانی مان است.

خواست آزادی زندانیان سیاسی را همگانی کنیم! نابود باد جمهوری اسلامی!

کارزار قفس را بسوزان رها کن پرندگان را-- 7 مهر 1401

@burnthecage

کمک مالی خود را می توانید از این طیق بفرستید

(داوطلبان IEC مسئولیت آن را بر عهده می گیرند

ترجمه به انگلیسی.)

درود به شما قهرماناندریافت شده ازکارزار قفس را بسوزان رها کن پرندگان را BTC

دریافت شده از

کارزار قفس را بسوزان رها کن پرندگان را

(داوطلبان IEC مسئولیت آن را بر عهده می گیرند

ترجمه به انگلیسی.)

بیشتر
کمتر

زندانيان سياسی را فورا بايد آزاد کرد !  

درود به شما قهرمانان

.شمايی که تن به تحقير نداديد.

شمايی که بعد از 43 سال ترور، قتل، تجاور و تبليغات هر روزه درمقابل اين پوسيدگان تاريخ قهرمانانه، شجاعانه سر خود را بلند کرديد و فرياد زديد:

نه

من يک انسانم نه برده شما جنايتکاران مرتجع، و با فرياد نابود باد حجاب اجباری زنجيرهای بردگی خود را آتش زديد.

شما عزيزان، قهرمان، طلايه داران يک موج نوين هستيد. عزيزان، توجه کنيد اين يک غلو نيست، نگاه کنيد ببينيد اين سيستم جنايت کار با زندگی ميليارها انسان چکار کرده است در، به ادعای خودشان متمدن ترين کشورجهان، آمريکا، حق زنان را بربدن خودشان گرفته اند. درافکاراين

مرتجعان، زنان ماشين جوجه کشی محسوب می شوند. در لهستان، مجارستان وبسياری از کشورهای جهان هم همين موج سياه هست. درجهان ساخته اين پوسيده ها صنعت سکس و خريد و فروش بدن زن جزو سودمندترين صنعت هاست.

در اين زمان، در اين شرايط وحشتناک جهانی، شما شورشگران، شما قهرمانان عصر ما، شما دهه هشتادی ها، هزاران هزار بيرون آمديد و با قامت رسای خود، با مشتهای گره کرده خود، اميد رهايی را در قلب ميليونها نفردر جهان دوباره روشن کرديد... درود بر شما: چشم تمام زنان و همه ستمديده جهان به شماست، شما آغاز کننده موجی نوين در اين جهان کثيف هستيد، پايدار باشيد، جهان ازآن شماست.

عزيزان به پيش !

ساعت آن هست که قفس ها را بسوزانيم و پرنده گانمان را رها کنيم.

عزيزان، سپيده قليان ها، بهاره سليمانی يها، و شادی گيلک ها وصدها آغاز گر ديگر بايد در خيابانها با ما باشند. عزيزان دربندمان را بايد آزاد کنيم ! جای آغازگزان در بند زندان نيست در خيابان .هست.

ورزشکاران، هنرمندان ،وکلای شرافتمند به ياری مردم خيابان، در زندانها را بشکنيد.آتش بزنيد .اين سمبل های اسارت و تروررا.

کارزار قفس را بسوزان رها کن پرندگان را  

مهر 1401

PDF

(Colombia) گزارشی ازجشنواره بین المللی شعر در شهر مدیلین، کلمبیا: مبارزه جسورانه برای آزادی زندانیان سیاسی ایران بر اساس انترناسیونالیسم

در اواخر ژوئیه، سی و دومین جشنواره بین المللی شعر مدلین با تعداد زیادی مهمان از 24 کشورجهان برگزار شد. این جشنواره معتبر بین المللی از سال 1991 به همت مجله شعر پرومتئو و جنبش جهانی شعر برگزار می شود. در بخش‌های مختلف مدیلین و شهرهای مجاور، کتاب‌خوانی برای مخاطبان زیادی برگزار شد. شاعران برای طبیعت و علیه نابودی آن توسط سرمایه داری سرود می خواندند. برای اتحاد بین مردم جهان علیه زنان کشی، استعمار و نژادپرستی، به چند زبان برنامه اجرا می کردند که این همچنین امکان تبادل  نظرهای غنی بین هنرمندان و مخاطبان را نیز فراهم می کند.

بیشتر
کمتر

تیم ما حدوداً ده نفره (از مدلین و سایر نقاط کلمبیا) برای حضور در فعالیت ها در مکانهای مختلف شهر پخش شدیم . ما با الهام از درخواست کمپین بین المللی اضطراری  (IEC)، قصد داشتیم وضعیت زندانیان سیاسی ایران، و همچنین معرفی کمپین بین المللی برای آزادی فوری زندانیان سیاسی ایران را به اطلاع عموم برسانیم. ما از هنرمندان خواستیم که فراخوان کمپین را امضا کنند و آن را به دیگران در سراسر جهان برسانند. ما از آنها خواستیم که در محکومیت سرکوب، شکنجه، زندان و ترور توسط جمهوری اسلامی ایران (IRI)، و همچنین در محکومیت تهدیدات و تحرکات جنگی امپریالیسم آمریکا و تحریم‌های اقتصادی آن که بر رنج وحشتناک ایران می‌افزاید، به ما بپیوندند. ما فراخوان کمپین بین المللی را به زبان های اسپانیایی، انگلیسی، پرتغالی و فرانسوی بین مردم پخش کردیم . برپایی یک نمایشگاه بزرگ با عنوان «قفس را بسوزان، رها کن پرندگان را !»  با مجموعه ای از 36 نمایشگر عکس واره(عکس ها را ببینید) و اکران مستند نسرین را برگزار کردیم.

ما در مورد تشدید حبس، شکنجه و اعدام هنرمندان، شاعران، مدافعان حقوق بشر، فمینیست ها، فعالان جنبشهای مدنی، فعالان محیط زیست و بسیاری از افراد دیگر توسط جمهوری اسلامی ایران صحبت کردیم و حکایت زندانی شدن اخیر فیلمسازان جعفر پناهی، محمد رسول اف و مصطفی آل احمد داشتیم.

استقبال گسترده از درخواست اضطراری

از همان ابتدا، ما از شاعران آفریقا، اروپا و آمریکای لاتین خواستیم که درخواست را امضا کنند و آن را منتشر کنند. پاسخ به طور کلی بسیارخوب و مثبت بود. بسیاری از وضعیت کنونی ایران بی اطلاع بودند. برخی از مردم از مواجهه با این کمپین در کلمبیا ابراز تعجب کردند و آن را الهام بخش یافتند.

مرد جوانی از تیم برگزارکننده جشنواره با شنیدن خبر فراحوان کمپین، با  لحن طعنه آمیزی پرسید: "این چه ربطی به کلمبیا دارد؟" در جواب گفتیم همه کسانی که خواهان عدالت هستند و آرزوی جهانی بهتر را دارند، باید همین حالا برای آزادی زندانیان سیاسی ایران متحد شوند. سپس ما را نزد مدیر جشنواره شعر برد تا به او بگوید این یک کمپین مهم است و آنها باید در مورد آن بدانند. سپس کارگردان مشترک با یک زن اهل   پرو صحبت کرد و گفت که آن را در بین دوستانش به ویژه ایرانی ها منتشر خواهد کرد

حدود 20 شاعر فراخوان کمپین را امضا کرده و  موافقت کردند آن را با دیگران به اشتراک بگذارند و اطلاعات تماس خود را گذاشتند. کی چینگونی، شاعر زامبیایی ساکن انگلستان، گفت که پس از امضای آن، صفحه وب سایت کمپین بین المللی  را خواند و آن را با دیگران از جمله تهیه کننده خود که یک ایرانی است به اشتراک گذاشت. به طور کلی، همه اعلام کردند که وضعیت وخیم ایران را می شناسند و در میان اکثریت، تمایل به شنیدن با حمایت واقعی را اعلام کردند..

در روزهای پایانی، دو نمایشگاه گرافیکی با چندین پرتره از زندانیان سیاسی ایران و نوشته‌های کوتاهی از پرونده‌های آنها، چند شعر از زندانیان ایرانی، فراخوان به زبان اسپانیایی و آگهی انگلیسی آن در نیویورک ریویو آو بوکز برگزار کردیم. ما همچنین یک بروشور از نقل قول باب آواکیان در مورد "دو منسوخ" داشتیم. این مراسم در دانشگاه آنتیوکیا و کازا فرهنگی لا پاسکاسیا در مرکز شهر مدلین برگزار شد. استاد "تاریخ هنر در زمان جنگ" که در گروه هنر دانشگاه آنتیوکیا تدریس می کرد، در راه کلاس خود توقف کرد تا با تعدادی از دانشجویانش نمایشگاه را ببیند. او گفت که نمایشگاه توجه او را به خود جلب کرد و از ما دعوت کرد تا در یکی از کلاس هایش صحبت کنیم.

مبارزه شدید بر سر انترناسیونالیسم در مقابل ناسیونالیسم

از سوی دیگر، علاوه بر برخی از بی‌تفاوتی ها مربوط به این ایده که «اینجا همه چیز در حال تغییر است» با دولت «چپ»، بسیاری از مردم کنجکاو بودند که چرا مردم در کلمبیا به طور فعال کمپینی را برای زندانیان سیاسی از یک کشور دیگر تبلیغ می‌کنند. این امر امکان بحث در مورد جنبه بسیار مهم این کمپین را فراهم کرد: انترناسیونالیسم. ما توضیح دادیم که این صرفاً برای ابراز همبستگی با کسانی که از سرکوب در ایران رنج می برند نیست، بلکه برای این است که هدف آنها را آرمان خود بدانیم. نقطه شروع ما چیزی نیست که «بر کشور ما تأثیر می گذارد» یا «مردم ما» به شیوه ای محدود ناسیونالیستی درک شوند. نقطه شروع ما باید انسانیت و کره زمین و مبارزه برای پایان دادن به ظلم و استثمار در تمام نقاط جهان باشد، نه فقط در کشور من.

اکثر مردم این سوالات را با نیت بد نمی پرسیدند، بلکه با نگرانی می پرسیدند. با این حال، در میان کسانی که با نیت بد سؤال می کردند، اتهاماتی مانند "به مشکلات کلمبیا اهمیت نمی دهند" وجود داشت. علاوه بر دفاع از ایران به‌عنوان بخشی از «بلوک کشورهای ضد امپریالیستی»، یکی از برگزارکنندگان جشنواره به کسانی که با شاعران صحبت می‌کردند به دلیل «سوء استفاده از فضای او» نزدیک شد. و یک استاد بازنشسته، از اعضای اتحادیه اساتید دانشگاه، از نگرانی ما نسبت به زندانیان سیاسی در ایران و مخالفت با تحریم های آمریکا علیه ایران انتقاد کرد. او گفت باید از رژیم اسلامی حمایت کنید زیرا این رژیم یک نیروی «مخالف امپریالیسم یانکی» است و «نمی‌توانیم فراموش کنیم که دشمن اصلی امپریالیسم آمریکای شمالی است». او همچنین اظهار داشت که اگرچه با رفتار با زنان در ایران موافق نیست، اما این "بخشی از فرهنگ آنها" است. ما با این مواضع اشتباه مواجه شدیم و پس از شنیدن استدلال های ما، استاد اتحادیه تصمیم گرفت که برود و نمایشگاه را ببیند.

بسیاری از این همکاران با برگزارکنندگان جشنواره که اعضای حزب قدیمی و غیرانقلابی «کمونیست» کلمبیا (PCC) هستند، وابستگی سیاسی دارند. استدلالات یکی از آنها چنین بود که «آمریکا کشوری است که اعتراضات در ایران را ترویج و تأمین مالی می کند»، «ایران بخشی از یک بلوک ضد امپریالیستی است»، «من شما را ندیده ام که از زندانیان سیاسی کلمبیا دفاع کنید» و غیره برای محاکمه. برای سانسور ما تقریباً تمام "روشنفکران چپ" اصلاح طلب، از جمله برخی از مدیران اتحادیه معلمان بوگوتا (ADE) که آشکارا جمهوری اسلامی ایران را ضد امپریالیست اعلام کرده اند، از همین موضع دفاع می کنند. آنها حتی در سال 2019 جشن تأسیس جمهوری اسلامی ایران را برگزار کردند.

این جشنواره فرصتی واقعی برای مبارزه با فرقه گرایی تنگ نظرانه و طفره رفتن برخی از روشنفکران "چپ" با نگرش های کوچک بود. این نیروها از حمایت ما از "دیگران" انتقاد می کنند و از ما می خواهند که خود را به مشکلات کشور "مان" (یعنی کلمبیا) محدود کنیم. این بار می پرسند چرا فقط ایران؟ مواقع دیگر می پرسند "چرا فقط فلسطین یا عراق یا افغانستان یا برزیل؟" یا می پرسند "چرا فقط زنان یا LGBT؟" یا "چرا فقط در جشنواره ها؟" یا "چرا فقط در دانشگاه ها؟" یا "چرا فقط در محله ها؟" و غیره! مبارزه برای تغییر طرز تفکر آنها که فردگرایی را به سطح دیگری می برد، ضروری است. در این مبارزه موفقیت هایی حاصل شده است.

به ما بپیوندید

جهان نمی تواند اجازه دهد کاری را که جمهوری اسلامی ایران از زمان تأسیس آن در سال 1979 انجام داده است،را ادامه دهد و همچنین نمی تواند اجازه حذف کامل نسلی از مغزهای منتقد شجاع و قدرتمند را بدهد. شجاعت و فداکاری توده‌ها و صدای وجدان باید پاسخ حمایت جهانی صریح در بخش‌های مختلف اجتماعی را دریافت کند. از این نظر، مهم است که هنرمندان، وکلا و روزنامه نگاران از فراخوان کمپین بین المللی استقبال کنند و فوراً آن را به همه راه های ممکن و در همه زمینه های ممکن منتشر کنند. همانطور که فراخوان می گوید: زندگی زندانیان سیاسی ایران در خطر است - ما باید همین الان اقدام کنیم!... به شکل خستگی ناپذیر.

15 آگوست 2022

کانون نویسندگان ایران: سرکوب زنان و پرونده‌ سازی برای آنان را پایان دهید (IWA)

https://www.akhbar-rooz.com/163811/1401/05/10/

کانون نویسندگان ایران: سرکوب زنان و پرونده‌ سازی برای آنان را پایان دهید

کانون نویسندگان ایران با انتشار بیانیه ای خواسته است که به سرکوب زنان و پرونده‌سازی برای آنان پایان داده شود. این کانون ضمن دفاع از حق انتخاب پوشش، بار دیگر حمایت خود را از حق تشکل‌یابی زنان اعلام کرده و این بازداشت‌ها و پخش اعترافات اجباری‌ را ادامه‌ی سرکوب سازمان‌یافته‌ی زنان می‌داند. این بیانیه می افزاید آزادی بی‌قید و شرط، حق سپیده رشنو و همه‌ی زندانیان سیاسی و عقیدتی است.

متن کامل این بیانیه در ادامه آمده است:

بیشتر
کمتر

بیش از چهل سال است که حاکمیت ابتدایی‌ترین حقوق زنان را نقض می‌کند و هر اعتراض و نافرمانی آنان را با تحقیر و خشونت سازمان‌یافته و پرونده‌سازی پاسخ می‌دهد. زنان که سال‌ها از خصوصی‌ترین تا عمومی‌ترین عرصه‌های زندگی خود را زیر سلطه‌ی فرهنگ و قوانین زن‌ستیز حاکمیت دیده‌اند، با تلاش‌های فردی و جمعی خود برای شکستن این فضا گام‌هایی برداشته‌ و راه‌هایی گشوده‌اند. اما این مبارزه‌ی دائمی، هیچ از خشونت عریان حکومت در برابر زنان نکاسته است.

روز هشتم مردادماه، حاکمیت برگ سیاه دیگری به کارنامه‌ی خود افزود و به سیاق بسیار بارهای دیگر به اعتراف‌گیری و دستکاری افکار عمومی روی آورد. در حالی که بی‌خبری از وضعیت سپیده رشنو، شاعر و نویسنده، به چهاردهمین روز رسیده بود، شبکه‌های خبری جمهوری اسلامی ویدئوی اعتراف‌ اجباری او را پخش کردند؛ شیوه‌ای که همواره به قصد بی‌اعتبار کردن اعتراض و ارعاب معترضان از جانب حکومت تکرار شده است: سرکوب‌شدگان را به ضرب و زور مقابل دوربین نشاندن و خفقان حاکم را به نمایش گذاشتن. اکنون اما خشم و واکنش گسترده‌ی مردم نشان داد که این حربه بیش از پیش از کار افتاده است.

پیش‌تر ویدئویی در فضای مجازی منتشر شده بود که نشان می‌داد یک «آمر به معروف» در اتوبوس به بهانه‌ی پوشش، به زنی پرخاش می‌کند و با اعتراض او و دیگر زنان حاضر در اتوبوس روبه‌رو می‌شود. او ضمن فیلمبرداری از زن معترض، تهدید می‌کند که فیلم را برای «سپاه» خواهد فرستاد. کمی پس از پخش گسترده‌ی این فیلم در شبکه‌های مجازی، مشخص شد آن زن، سپیده رشنو بوده و به دست مأموران امنیتی، بازداشت و به مکان نامعلومی برده شده است. همزمان رسانه‌های حاکمیت نیز دست به کارِ پرونده‌سازی و اتهام‌زنی شدند و این اعتراض را همچون بی‌شمار اعتراض دیگر، به «عوامل خارجی» نسبت دادند.

در ماه‌های اخیر اخبار بسیاری از این دست، با عبور از سد سانسور منتشر شده‌ است؛ اخباری که هم از فشار روزافزون بر زنان پرده‌ بر‌می‌دارد و هم ایستادگی و مقاومت آنان را آشکار می‌کند. حاکمیت ابزارهای قدیمی‌اش را احیا کرده است و مأمورانش به نام «پلیس امنیت اخلاقی» مشغول سرکوب بیش از پیش زنان و سلب امنیت آنان شده‌اند.

بستر این سرکوب اما پیش از این فراهم شده است؛ حاکمیت که دریافته در غیاب تشکل‌ها و نهادهای زنان، نقض حقوق «سپیده»ها و به حاشیه راندن صدای آنان آسان‌تر است، سال‌ها حق تشکل‌یابی زنان را نقض کرده و با پرونده‌سازی و بازداشت و زندان، عرصه را بر فعالان این حوزه تنگ کرده است.

کانون نویسندگان ایران ضمن دفاع از حق انتخاب پوشش، بار دیگر حمایت خود را از حق تشکل‌یابی زنان اعلام می‌کند و این بازداشت‌ها و پخش اعترافات اجباری‌ را ادامه‌ی سرکوب سازمان‌یافته‌ی زنان می‌داند. آزادی بی‌قید و شرط، حق سپیده رشنو و همه‌ی زندانیان سیاسی و عقیدتی است.

کانون نویسندگان ایران

۱۰ مرداد ۱۴۰۱

نرگس محمدی، فعال حقوق بشر که دوران محکومیت خود را در زندان قرچک ورامین می گذراند، به فعالیت زنان برای آزادی پوشش واکنش نشان داد. (Narges)

بیشتر
کمتر

تداوم محرومیت ناهید تقوی از رسیدگی مناسب پزشکی در زندان اوین

بیشتر
کمتر

«#دادخواهان_سلامت»

بیشتر
کمتر

اکنون آنها را آزاد کنید

بیشتر
کمتر

20 ژوئن 2022: روز جهانی حمایت از زندانیان سیاسی در ایران

فعالیت های جمعی را شروع کنید یا به آنها بپیوندید

13 ژوئن 2022

به دوستان و حامیان،

کمپین بین المللی اضطراری برای آزادی زندانیان سیاسی ایران هم اکنون بیانیه ای دریافت کرده است که در آن از مردم سراسر جهان می خواهد در 20 ژوئن 2022، در این روز جهانی سالانه برای حمایت از زندانیان سیاسی در ایران اقدام کنند. این دعوت از سوی کمیته ی آزاد سازی زندانیان سیاسی در ایران انجام شده است (CFPPI, www.cfppi.org)

کمپین بین المللی اضطراری از تمامی داوطلبانمان، حامیانمان، اهداکنندگان مان وامضاکنندگان درخواست اضطراری دعوت می کند - در هر کجای جهان که هستید - هم بستگی سیاسی خود با فراخوان CFPPI را - به صورت آنلاین، در رادیو و تلوزیون، یا در خیابان ها – برای رساندن پیام کمپین بین المللی اضطراری در این رویداد ها ابراز کنند و فعالیت های جمعی را شروع کنند یا به آنها بپیوندند.

فراخوان فارسی که از سوی کمیته ی آزاد سازی زندانیان سیاسی در ایران دریافت کرده ایم در زیر آمده است:

"از شما دعوت می کنیم، در هر کجای دنیا که هستید، تحصن و جریانات اعتراضی برقرار کنید و در ایران در مقابل زندانها و دفاتر رسمی رژیم اسلامی در روز 30 خرداد، برای شنیدن صدای زندانیان سیاسی و سر دادن شعار "زندانی سیاسی آزاد باید گردد"، تجمع کنید. برای برگزاری این روز، تحصن در شهرهای تورنتو کانادا، ونکوور کانادا و لاهه هلند اعلام شده است... از شما سازمان ها و مردم آزادیخواه، و مدافعان آزادی زندانیان سیاسی، دعوت می کنیم در این تحصن ها شرکت کنید و یا تحصن هایی در کشور محل سکونت خود سازماندهی کنید. شما همچنین می توانید کلیپ های صوتی و تصویری از صدای زندانیان تهیه و منتشر کنید..."

ما همچنین از کمیته ی آزاد سازی زندانیان سیاسی در ایران، حامیان آنها و همه شرکت کنندگان در روز تظاهرات 20 ژوئن می خواهیم که درخواست اضطراری کمپین بین المللی اضطراری: زندگی زندانیان سیاسی ایران در لبه ی مرگ است – ما باید همین اکنون اقدام کنیم! را در صفحه ی www.freeiranspoliticalprisonersnow.org امضا کرده و منتشر کنند.

این درخواست منحصر به فرد را بیش از 3600 نفر از مردم عدالتخواه از بیش از 49 کشور جهان امضا کرده اند، از جمله صداهای وجدان برجسته ای مانند جودی ویلیامز و شیرین عبادی برندگان جایزه نوبل، نوام چامسکی، گلوریا استاینم، دانیل السبرگ و ریموند لوتا. ما از همه می‌خواهیم که به انتشار بعدی آن در شماره ی تابستان مجله فمینیستی ایالات متحده، خانم، کمک کنند.

از حامیان خود می‌خواهیم هرگونه پیام همبستگی و برنامه‌ها/گزارش‌های خود را در مورد فعالیت های روز20 ژوئن به کانال‌های CFPPI یا shiva.mahbobi@gmail.com، تلفن: 00447572356661 ارسال کنند.

متشکرم.

آدلانت!

دالی ویل، یکی از آغازگران و سخنگوی کمیسیون بین المللی اظطراری

بیشتر
کمتر

پیام نرگس محمدی: راهی به غیر از اتحاد و اعتراض نداریم.

بیشتر
کمتر

21 مه 2022 با هماهنگی سازمان ها و جریان های سیاسی به مناسبت صدور حکم اعدام و آزادی فوری زندانیان سیاسی در شهر کلن حضور داشتیم.

بیشتر
کمتر

خواستار آزادی زندانیان سیاسی می 2022

Berlin, May 1 2022
Stockholm, Sweden
San Francisco, CA May 1
بیشتر
کمتر

گزارش تقی رحمانی: حمله‌‌های تخریبی توییتر، بازی امنیتی‌ است IranWire

Photo by IranWire.com

۲۲ فروردین روزی است که «نرگس محمدی»، فعال حقوق بشر بایستی برای اجرای حکم حبس، خود را به زندان معرفی کند. او در آخرین پرونده‌ قضایی، به خاطر اصرار بر حق برگزاری تجمعات و اعتراض به تعرضات جنسی بازجویان، در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به هشت سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است.

درست چند روز پیش از روز موعود، حمله‌ای در توییتر علیه این کنش‌گر حقوق بشر به خاطر انجام مصاحبه‌اش با «واشنگتن‌ پست» شکل گرفت. محور آن مصاحبه، ناکارآمدی تحریم‌هایی بود که به گفته نرگس محمدی، نه ناقضان حقوق بشر، بلکه جامعه ایران را هدف قرار داده و باعث شده است به جای تضعیف جمهوری اسلامی، مردم ایران ضعیف شوند.

ادامه مطلب را در IranWire.com بخوانید

بیشتر
کمتر

گفتگوی رادیو پویا با لری اورست و ستار رحمانی (Pooya)

بیشتر
کمتر

بیانیه ستار رحمانی، سخنگوی مهران رئوف:  دولت بریتانیا باید آزادی همه افراد دوتابعیتی ایرانی و بریتانیایی زندانی در ایران را تضمین کند.

بیانیه زیر توسط ستار رحمانی، نماینده رسمی و سخنگوی مهران رئوف دو تابعیتی ایرانی-بریتانیایی زندانی در ایران و با حمایت کمپین بین المللی اضطراری برای آزادی زندانیان سیاسی ایران صادر شده است   International Emergency Campaign to Free Iran’s Political Prisoners Now

ستار رحمانی:

اینکه انوشه عاشوری و نازنین زاغری رتکلیف دو تابعیتی بریتانیایی-ایرانی از ایران آزاد شده اند و اکنون آزاد هستند، اتفاق بسیار شگفت انگیز و مهمی است.

متاسفانه این بسیار ظلمانه و بی شرمانه است که هنوز سه شهروند بریتانیایی - مهران رئوف، مراد طاهباز و شهرام شیرخانی - همچنان در ایران زندانی هستند و به طرز غیر قابل قبولی از توافق منعقد شده بین دولت‌های انگلیس و ایران که منجر به آزادی انوشه و نازنین  شد، کنار گذاشته شدند.

دولت بریتانیا در ابتدا مدعی شد که مراد طاهباز که مبتلا به سرطان است به عنوان بخشی از این معامله آزاد خواهد شد. اما او دوباره دستگیر و زندانی شد و در اعتراض به این وضعیت به اعتصاب غذا  دست زد (اکنون  اعتصاب غذای او پایان یافته است)

بیشتر
کمتر

در مورد مهران، وزیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقا، جیمز کلورلی  claimed to a member of Parliament  ، در صحبت با یکی از نمایندگان مجلس مدعی شد  که مهران رئوف درخواست کمک کنسولی نکرده است. لیز تراس، وزیر امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره پرونده مهران به طور ضمنی گفت که مهران درخواست کرده است پرونده او علنی نشود: « من باید به درخواست افراد مبنی بر مطرح نشدن علنی پرونده آنها احترام بگذارم. به همین دلیل است که ما به طور علنی فقط از افرادی که درخواست کرده اند نامشان ذکر شود نام می بریم.» (به  Guardian و IranWire  مراجعه کنید)

من به عنوان نماینده رسمی مهران به صراحت می توانم بگویم که هیچ یک از این گفته ها صحت ندارد.

خانواده و دوستان مهران به درستی به وزارت خارجه اطلاع دادند که باید پرونده مهران را با مقامات ایرانی در میان بگذارند تا آزادی او را تضمین کنند. آنها اعلام نکردند که پرونده او نباید علنی شود و از من به عنوان نماینده خود نام بردند. از آن زمان، من (و همچنین سازمان عفو بین‌الملل) با وزارت خارجه در تماس بوده‌ایم و آنها را تحت فشار قرار داده‌ایم تا هر کاری که ممکن است برای آزادی مهران انجام دهند.

(من از وزیر خارجه خانم لیز تراس هم می‌پرسم که چرا می‌گوید مهران نمی‌خواست پرونده‌اش علنی شود؟ مهران ماه‌ها پس از دستگیری‌اش در اکتبر 2020 در سلول انفرادی نگهداری شد و از داشتن وکیل مستقل حقوقی محروم شد. آیا هیچ مقام انگلیسی برای اطلاع از خواسته‌های مهران به ملاقات او رفت؟)

علیرغم ادعای وزارت خارجه پس از دستگیری او که: «ما به تمام تلاش خود برای حمایت از مهران و خانواده‌اش ادامه  داده و این پرونده را به دست عالیترین مقام مسئول خود می دهیم.» عفو بین‌الملل اعلام کرده است که هیچ اقدامی از جانب دولت بریتانیا برای مهران در ایران صورت نگرفته است.

پرونده‌های این پنج شهروند ایرانی-انگلیسی ممکن است یکسان نبوده باشد، اما همه آنها به‌طور غیرقانونی دستگیر و بدون تشریفات قانونی زندانی شده‌اند و هیچ ‌یک از آنها حتی چیزی شبیه محاکمه عادلانه و علنی را تجربه نکرده اند . همه تحت رفتارهای وحشیانه و غیرانسانی از جمله مواردی از شکنجه در سلول های انفرادی قرار گرفته اند. فقط کافی است روایت‌های دلخراش گاردین از زندانی شدن انوشه عاشوری Anoosheh Ashoori  و آکادمیسین بریتانیایی-استرالیایی کایلی مور-گیلبرت  Kylie Moore-Gilbert   را بخوانید تا متوجه بی‌عدالتی‌های غیرقابل تحملی شوید که اکنون علیه افراد دوتابعیتی و زندانیان سیاسی زندانی در ایران انجام می‌شود.

برخورد با مهران رئوف 65 ساله بطور خاص بسیار شدیدتر بوده است. عفو بین‌الملل او را زندانی عقیدتی معرفی کرده است که از 16 اکتبر 2020، صرفاً به دلیل استفاده مسالمت‌آمیز از حق آزادی بیان و اجتماع، از جمله حمایت از حقوق کارگران،به طور خودسرانه در زندان اوین تهران نگهداری می شود. عفو بین الملل خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط او شد.

در بولتن اقدام فوری سازمان عفو بین الملل در 5 نوامبر 2021، 5 November 2021 Urgent Action bulletin  در میان سایر موارد سوء استفاده، مشخص شد که مهران:

  • در سلول انفرادی طولانی مدت نگهداری می شود.
  • تحت شکنجه و سایر بدرفتاری‌ها از جمله تهدید به آسیب رساندن به او در صورت عدم همکاری و نگهداشتن او در اتاقی با چراغ‌های روشن 24 ساعته که باعث ناراحتی روحی او می‌شد.
  • پس از یک محاکمه به شدت ناعادلانه، که در آن او و سایر متهمانش از حق دفاع کافی و ارتباط با وکیل خود قبل از اولین جلسه محاکمه در 28 آوریل محروم شدند. او در طول دادگاه از ملاقات با وکیلش منع شد و تنها در طول جلسات با وکیلش ملاقات کرد.

وضعیت مهران، از جمله توانایی او در برقراری ارتباط با دنیای خارج، به دلیل نداشتن خانواده نزدیک در ایران، همچنین این واقعیت دشوارتر شده است چرا که وکیل ایرانی اش نیز دستگیر و زندانی شد ( او اکنون آزاد شده است). جمهوری اسلامی فضای رعب و وحشت را به سراسر جامعه تحمیل کرده است و هر کسی که جرأت کند صدای زندانیان ایران و حقیقت شرایط آنها را به جهان خارج برساند، تهدید می کند.

من از دولت و وزارت امور خارجه انگلیس می‌پرسم: چرا هر کاری که در توان دارید انجام نمی‌دهید تا شهروندی را که مسئول آن هستید از این رفتار غیرانسانی، غیرقانونی و وحشیانه رها کنید، به‌ویژه اکنون که اختلاف مالی بین انگلیس و ایران حل شده است ؟

بیش از 100 اتحادیه کارگری، تشکل های کارگری، گروه های  طرفدار حقوق بشر در سراسر جهان خواستار آزادی مهران شدند.

برخلاف سکوت دولت انگلیس، بیش از 100 اتحادیه کارگری، سازمان کارگری و گروه حقوق بشری از سراسر جهان خواستار آزادی مهران شده‌اند. اعضای خانواده‌ها، افراد و سازمان‌های نگران، دوباره در سطح جهانی، به رفتار ایران با زندانیان اعتراض کرده‌اند. به عنوان مثال، در سپتامبر 2020، دانشگاهیان برجسته با انتشار «نامه‌ای سرگشاده درباره ادامه بازداشت افراد دوتابعیتی ایرانی» Open Letter on the Continued Detention of Iranian Dual-Nationals ، از ایران خواستند «تمام دوتابعیتی‌های بی‌گناهی را که خودسرانه در ایران بازداشت می‌شوند آزاد کند و به بی‌عدالتی علیه آنها و خانواده‌هایشان پایان دهد.»

در بهار 2021، یک درخواست اضطراری «زندگی زندانیان سیاسی ایران در خطر است – ما باید همین الان دست به اقدام بزینم!» The Lives of Iran’s Political Prisoners Hang in the Balance – We Must ACT NOW! خواستار آزادی همه زندانیان سیاسی ایران، از جمله «اتباع دوتابعیتی از اروپا، استرالیا و ایالات متحده… که در «بند سیاسی» زندان بدنام اوین در تهران، بازداشت هستند». با ذکر یک نمونه از مهران رئوف. این درخواست اضطراری توسط نزدیک به 3500 نفر از 40 کشور جهان (از جمله آلمان، فرانسه و انگلیس) از جمله زندانیان سیاسی سابق، برندگان جایزه نوبل شیرین عبادی و جودی ویلیامز و صداهای وجدان برجسته از جمله کورنل وست، نوام چامسکی، گلوریا استاینم، دانیل السبرگ، آریل دورفمن و ریموند لوتا، امضا شده و به صورت آگهی تمام صفحه در پشت جلد شماره تابستان2021  Summer 2021 issue of the prestigious New York Review of Books منتشر شد. سایر امضاکنندگان شامل شری ایزدی، همسر انوشه عاشوری، دختر او الیکا و پسر او آریان؛ مریم کلارن، دختر ناهید تقوی، تبعه ایرانی- آلمانی زندانی، و همچنین جنبش حمایت از زندانیان سیاسی قفس را بسوزان/رها کن پرندگان را، Burn the Cage/Free the Birds  هستند. درخواست اضطراری به فارسی، ترکی، فرانسوی، اسپانیایی و آلمانی ترجمه شده است.

من به این تلاش‌ها و تلاش‌های دیگر درود می‌فرستم و از طرف مهران رئوف مجدداً تقاضا می‌کنم: دولت انگلیس و وزارت خارجه انگلیس برای کمک کامل کنسولی به مهران رئوف گام‌های فوری بردارند و از جمهوری اسلامی ایران بخواهند که او را فورا آزاد کند.

همچنین از همه مردم عدالتخواه می‌خواهم که با دولت انگلیس تماس گرفته و از دولت انگلیس می‌خواهم تا برای آزادی شهروندان زندانی انگلیسی مهران رئوف، مراد طاهباز و شهرام شیرخانی هر آنچه در توان دارد انجام دهد.

الیزابت تراس، وزیر امور خارجه

ایمیل: elizabeth.truss.mp@parliament.uk

تلفن: +44 01842 766155

به: الیزابت تراس، Elizabeth Truss, House of Commons, London, SW1A 0AA ، بنویسید.

توییتر @trussliz

وزارت خارجه / FCDO

ایمیل: fcdo.correspondence@fcdo.gov.uk

تلفن: +44 02070 085000

ارسال به   King Charles Street, London, SW1A 2AH, United Kingdom

توییتر @FCDOGovUK

***

تماس: ستار رحمانی

ایمیل: satarahmani@hotmail.com

موبایل: +44 7757 593255

کمپین اضطراری بین المللی برای آزادی زندانیان سیاسی ایران: Press@FreeIransPoliticalPrisonersNow.org

توییتر @IranPrisonEmerg

 برای مصاحبه به آدرس های بالا مراجعه کنید

آیا می دونستید که توی روسیه "اولیگارک" وجود داره اما تو آمریکا... (Lotta)

ریموند لوتا یکی از امضاکنندگان درخواست تجدیدنظر اضطراری ما است.

ما فکر کردیم که خوانندگان ما از شنیدن نظرات او در مورد جنگ در اوکراین خوشحال خواهند شد.

بیشتر
کمتر

نامه ای از کمپین اضطراری در رابطه با زندانیان سیاسی دو تابعیتی لری اورست (dual nationals)

لری اورست

نازنین زاغری رتکلیف و انوشه عاشوری آزاد شدند!

حالا باید تمام زندانیان سیاسی و دو تابعیتی در ایران فورا آزاد شوند.

ما آزادی نازنین زاغری رتکلیف و انوشه عاشوری دو تابعیتی های ایرانی-بریتانیایی را که به ناحق به عنوان زندانی سیاسی توسط جمهوری اسلامی ایران به سر می بردند، را جشن می گیریم. لری اورست سخنگوی کمپین بین‌المللی اضطراری می‌گوید: «بازگشت آنها به انگلیس و خانواده‌هایشان گام مهمی به جلو است، اما ما می‌خواهیم بدانیم که چرا سه شهروند بریتانیایی دیگر آزاد نشده‌اند و بریتانیا برای آزادی آنها چه می‌کند. کمپین اضطراری خواهان آزادی بدون قید و شرط تمام زندانیان سیاسی ایران می باشد».

بیشتر
کمتر

اورست می‌گوید:« حبس دو تابعیتی ها، نامشروع بودن جمهوری اسلامی ایران و دستگاه سرکوبگر آن را برملا می‌کند. آزادی نازنین و انوشه قدرت اعتراضات را نشان می‌دهد:  مبارزه اعضای خانواده، افراد با وجدان و سازمان‌های مختلف در سطح جهان بخصوص و مسئله مذاکرات برجام و مانورهای دولت های درگیر برای آزادی آنها تلاقی پیدا کرد. اما ما دیگر دو تابعیتی ها یا صدها زندانی سیاسی را که هنوز از سیاه چال های ایران رها نشده اند را فراموش نمی کنیم!»

این لحظه پژواک فریاد های جهانی برای آزادی حداقل 17 زندانی دوتابعیتی باقیمانده و برای همه زندانیان سیاسی ایران است که زندگی آنها در خطر است از جمله با امضا و انتشار فراخوان اضطراری کمپین..به گفته عفو بین الملل، مرگ اخیر شکرالله جبلی زندانی 82 ساله ایرانی- استرالیایی پس از ماه ها شکنجه و ممانعت از مراقبت های پزشکی بر این واقعیت فوری تاکید می کند.  

نازنین زاغری رتکلیف در کنفرانس مطبوعاتی پس از آزادی خود خواستار آزادی بقیه زندانیان شد و گفت: « دیگر دو تابعیتی‌ها، اعضای گروه‌های مذهبی، یا زندانیان عقیدتی و افراد زیادی هستند که نامشان را نمی‌دانیم  که در زندان های ایران رنج می‌برند... » او ادامه داد:بدون آزادی آنها "معنای آزادی هرگز کامل نخواهد شد."

الیکا عاشوری، دختر انوشه عاشوری و یکی از امضاکنندگان کمپین اضطراری، به گاردین می‌گوید:«هنوز هم افراد دوتابعیتی دیگری در بازداشت هستند. تا زمانی که به علت اصلی این مشکل نرسیم، نمی‌توانیم از وقوع این موارد در آینده جلوگیری کنیم.»

دیگر زندانیان دوتابعیتی ایران و بریتانیا باید همین حالا آزاد شوند! چرا وزیر خارجه انگلیس از صحبت در مورد پرونده مهران رئوف خودداری می کند؟

فوریت این وضعیت با این واقعیت برجسته می شود که سه شهروند ایرانی-بریتانیایی زندانی، مهران رئوف فعال کارگری، مراد طاهباز فعال محیط زیست و شهرام شیرخانی  وکیل– با وجود نامشروع بودن تاکنون به طور سوال برانگیزی از معامله منعقد شده بین جمهوری اسلامی ایران و دولت بریتانیا کنار گذاشته شده اندعلیرغم نامشروع بودن زندان و شکجه آنها .

دولت بریتانیا در ابتدا مدعی شد که مراد که مبتلا به سرطان است به عنوان بخشی از این معامله آزاد خواهد شد. با این حال او دوباره دستگیر و زندانی شد و اکنون اودر اعتراض به این وضعیت در اعتصاب غذا به سر می برد، حتی با وجود صحبت هایی که وجود دارد ممکن است به زودی دوباره آزاد شود.

لیز تراس، وزیر امور خارجه بریتانیا در اظهارات خود درروزنامه گاردین در این هفته  « داوطلبانه هیچ سخنی در مورد مهران  رئوف نکرد این به این معنی است که او هرگز بخشی از مذاکرات بر سر بدهی نبوده است»، و همچنین جو اتکینز-پوتس، فعال عفو بین‌الملل،بسیار نگران این بود از اینکه مهران کنار گداشته شده  و اینکه « او قربانی بازداشت خودسرانه شده است.»

به گفته  دالی ویل سخنگوی کمپین اضطراری: «لیز تراس به خوبی می‌داند که رئوف خانواده نزدیکی در داخل ایران ندارد، وکیل او در بریتانیا در سال ۲۰۲۱ به طرز غم‌انگیزی درگذشت و وکیل او در ایران زندانی است با این حال، او وانمود می کند که این فقط مربوط به درخواست او یا یکی از اعضای خانواده است که مستقیماً از وزارت خارجه بریتانیا درخواست کنند. همچنین نگاه کنید به متن «چه کسی برای مهران رئوف صحبت خواهد کرد؟» ( ایران وایر، 17 مارس)

این  توهین آمیز است و بر حقیقت تحلیل درخواست اضطراری تأکید می کند که در حالی که دولت های جهان - اعم از آمریکا و انگلیس یا جمهوری اسلامی - از منافع ملی خود پیروی می کنند،«مردم ایالات متحده و ایران همراه با مردم دیگر جهان، ما منافع مشترک خود را داریم و به عنوان بخشی برای رسیدن به دنیای بهتر، می باسیت برای آزادی زندانیان سیاسی ایران متحد شویم»

به قول مریم کلارن، که کمپین #FreeNahid را برای مادر زندانی خود ناهید تقوی سازماندهی کرده است، به کمپین اضطراری گفت:« این مایه شرمساری است که آزادی نازنین و انوشه به رابطه بین بریتانیا و جمهوری اسلامی ایران بستگی دارد من عمیقا سیاست های هر دو دولت را محکوم می کنم.  یکی شکنجه می کند، دیگری شکنجه را تائید می کند و در نهایت، هر دو در راستای منافع ملی خود عمل می کنند. نازنین و انوشه اکنون تا حد زیادی به دلیل مبارزات خستگی ناپذیر خانواده هایشان و افرادی که به زندانیان سیاسی اهمیت می دهند، آزاد شده اند ."

زندگی زندانیان سیاسی ایران در معرض خطر است - ما باید همین الان اقدام کنیم!.

این کمپین اضطراری برای زندانیان سیاسی  ایران که سال گذشته در ایالات متحده راه اندازی شد، بیان می کند که "یک کمپین وحشیانه دستگیری، شکنجه و اعدام اکنون در ایران در حال انجام است" و هشدار می دهد که "جان و حیثیت صدها زندانی سیاسی در خطر قریب الوقوع و مرگبار است و همه کسانی که برای عدالت ایستاده اند و آرزوی جهانی بهتر را می طلبند باید همین حالا برای آزادی زندانیان سیاسی ایران متحد شوند."

به طور قابل توجهی و منحصر به فرد، به ویژه در پرتو مذاکرات برجام، کمپین اضطراری اقدام فوری از ایران می‌خواهد که زندانیان سیاسی خود را آزاد کند و ایالات متحده از تهدید یا مداخله در ایران خودداری کند، و تحریم‌ها را ملغا کند.

این فراخوان توسط بیش از 3000 نفر از 40 کشور از جمله آلمان، بریتانیا و فرانسه تایید شده است. امضاکنندگان شامل زندانیان سیاسی سابق ایران، بستگان زندانیان فعلی، کارزار قفس را بسوزان/رها کن پرندگان را، و صداهای وجدان برجسته از جمله شیرین عبادی، کرنل وست، نوام چامسکی، گلوریا استاینم، آریل دورفمن، جودی ویلیامز، دانیل الزبرگ، جودیت باتلر و ریموند لوتا هستند، و به عنوان یک آگهی در پشت جلد شماره تابستان 2021 مجله نیویورک ریویو آو بوکز منتشر شد و به فارسی، ترکی، فرانسوی، اسپانیایی و آلمانی ترجمه شده است.

نرگس محمدی: در ششمین روز غیبت و سرکشی از بازگشت به زندان هستم (Narges)

Instagram بیانیه ارسالی توسط نرگس

نظام استبداد دینی، دادگاه های عدالت ستیز ، قوانین ضد حقوق بشری و آرا سرکوبگرانه دادگاه ها را به رسمیت نمی شناسم و از هر ابزاری برای نافرمانی مدنی استفاده می کنم.

در دو دادگاه اخیر به دلیل اعتراض به تعرض های بی شرمانه مردان حکومت دینی و در پرونده دوم به دلیل اصرار بر حق اجتماعات و حق داشتن تشکل که هر دو از اساسی ترین و بنیادی ترین حقوق مردم است، به زندان و شلاق محکوم شده ام. صدور آرا محکومیت علیه فعالان سیاسی و مدنی و صنفی توسط دادگاههای غیر مستقل، نه برای تحقق عدالت بلکه در راستای سرکوب و ارعاب جامعه است و ما مردم نه فقط در راستای احقاق “حق” بلکه برای ادای ” تکلیف” می بایست در مقابل آن سر خم نکنیم، بایستیم و اقتدار مردم را در مقابل قدرت نامشروع و قدرت بی پشتوانه مردمی حکومت، نشان دهیم.

بر این باورم که می بایست قدرت نمایی و اقتدار طلبی حکومت سرکوبگر را با اعمال حتی اندک قدرت مدنی ممکن و مسالمت آمیز به چالش کشید. مهم این است که اراده کنیم در مقابل اقتدار نامشروع حکومت، قدرت و اقتدار مشروع و حقوق اساسی مردم را تقویت کرده و نشان دهیم.

بیشتر
کمتر

بدیهی است نظام های ناقض حقوق بشر به دلیل واضح و روشن ” جنایت علیه منزلت انسانی” حقانیتی نداشته و سزاوار تمکین و احترام نیستند و نافرمانی مدنی از فرامین و قوانین ضد انسانی، حرکتی مدنی، مسالت آمیز و به سوی صلح است.

آرا صادره علیه خود را نمی پذیرم و اکنون در ششمین روز غیبت و تمرد از بازگشت به زندان هستم و متاسفانه دیروز نامه ای مبنی بر توقیف اموال وثیقه گذارم را دریافت کرده ام که نشان از ضعف نهادی دارد که به جای تحقق عدالت به ستیز با آن بر پاست.

تا جایی که نافرمانی و تمرد و عدم تمکین از بازگشت به زندان موجب مصادره اموال وثیقه گذارم نگردد، از دستور دادستان برای بازگشت به زندان سرپیچی خواهم کرد

نافرمانی مدنی

نرگس محمدی

تهران

نامه‌ای از زینب جلالیان به مناسبت روز ۸ مارس (Zeinab #8Mar)

زینب جلالیان زندانی سیاسی کُرد محکوم به حبس ابد، با نگارش نامه‌ای روز ۸ مارس”روز جهانی زنان” را به همه‌ی زنان تبریک گفته و از شکنجه‌هایش که در بازداشتگاه اطلاعات سپاە کرمانشاه با آن روبرو شده است، پرده برداشته است.

متن نامە بدین شرح است

بیشتر
کمتر

سپیده قلیان از زندان اوین: نام این زنان را دهان به دهان بگردانید (Sepideh #8Mar)

سپیده قلیان که به‌خاطر فعالیت‌های مدنی خود در حمایت از کارگران زندانی است، نامه‌ای را به‌تاریخ بهمن در شرح حال خود و شماری دیگر از زنان زندانی نوشته است: https://www.akhbar-rooz.com/144978/1400/12/19/

بیشتر
کمتر

اطلا عیه ایی از طرف خانواده سپیده قلیان (Sepideh)

Sepideh Gholian

اطلا عیه ایی از طرف خانواده سپیده قلیان :
"
اگر بخواهیم وضعیت را کوتاه و روشن توضیح دهیم، طرح همین یک جمله کافی‌ست که «جان سپیده قلیان هنوز در خطر است.»
پس از همه‌گیر شدن کرونای اومیکرون در بند نسوان زندان اوین، سپیده هم به این ویروس مبتلا شد؛ اما روشن است که با شدتی بیش از حد معمول. تن سپیده، در تبعیدها و اعتصاب غذاها و فشارهای مداوم این چند ساله، و با وجود بیماری‌های زمینه‌ای درمان‌نشده چنان ضعیف و نامقاوم شده است که حتی یک سرماخوردگی هم می‌تواند او را از پا بیندازد. تبعات اومیکرون باعث شده است که بدن سپیده به دلیل اختلال در هاضمه، اولاً آب و غذای چندانی نپذیرد و دوماً تمام آن را هم دفع کند. دمای بدن او هنوز به حالت عادی برنگشته و ضعف و بی‌حالی و زردی چهره، از دور هم معلوم است.

بیشتر
کمتر


به دلیل همین وضعیت، با کمک وکیل پرونده، جناب آقای رئیسیان، برای گرفتن مرخصی استعلاجی، که حق بدیهی و مسلم زندانی با وضعیت سلامتی مخاطره‌آمیز است، اقدام کردیم. پس از تلاش و اصرار فراوان، قاضی پرونده که با ارجاع به مرخصی پیشین، مدعی بود سپیده استحقاق مرخصی را ندارد و از خطوط قرمز عبور کرده است، در نهایت پذیرفت که پای برگه‌ی مرخصی را امضا کند.
ماراتن ادامه داشت: از یافتن وثیقه تا پیدا کردن کارشناس و طی کردن کارهای اداری؛ همه و همه انجام شدند و در لحظه‌ی آخر گفتند که مرخصی نمی‌دهند. به همین سادگی، جان سپیده و امیدهای خانواده، گروگان دستگاه قضا شد تا بتوانند نشان دهند که قدرتمندند.
قدرتمندانی که افشاگری در مورد شکنجه و آزار و اذیت زنان در زندان بوشهر را خط قرمز می‌دانند و ذره‌ذره آب شدن سپیده در زندان را قدرت.
در آستانه‌ی روز جهانی زن، جان سپیده‌ی ما هنوز در خطر است...=

بمناسبت 500 روز دستگیری مادرم #FreeNahid

بیشتر
کمتر

گفتگو با مونا روشن و کاوه میلانی (Kave Milani, Mona Roshan)

بیشتر
کمتر

پای صحبت مریم کلارن دادخواه زندانیان سیاسی دو ملیتی (Mariam Claren 2-8-2022)

بیشتر
کمتر

گفتگو با هادی قائمی پیرامون کمپین حقوق بشر در ایران (Hadi Ghaemi 2-7-2022)

بیشتر
کمتر

#صدای_نرگس_باش #freenarges

بیشتر
کمتر

فهرست اعتصاب کنندگان غذا، به روز شده در 25 ژانویه 2022

@SoheylArabiii
بیشتر
کمتر

چگونه برای آزادی والدین خود از زندان اوین فعال شدیم؛ تغییر زمانی اتفاق می‌افتد که افراد زیادی در برابر بی‌عدالتی بایستند! (Kayhan Life)

منتشر شده در کیهان زندگی

- من الیکا آشوری هستم و پدرم انوشه آشوری تاجر بازنشسته مهربان و خانواده‌دوست، یک گروگان سیاسی در جمهوری اسلامی ایران است.
- من مریم کلارن هستم و داستان مشابهی در قالب متفاوت دارم. مادر آلمانی- ایرانی من ناهید تقوی، معمار بازنشسته و فعال حقوق زنان، در سال ۲۰۲۰ دستگیر شد.

در کیهان زندگی بخوانید

بیشتر
کمتر

پاسخ مادران آبان به نوروزی

بیشتر
کمتر

آرش گنجی در راه رفتن به زندان اوین :"قلب من قوی تر از همیشه است"

بیشتر
کمتر

سپیده قلیان - بدون شکستگی ، بدون عذرخواهی - روزنامه نگار ، زندانی سیاسی

بیشتر
کمتر

بیانیه ای به مناسبت اولین سالگرد دستگیری مادرم ناهید تقوی (1 yr Nahid arrest)

یک سال از ربوده شدن مادرم گذشت. یک سال پر بار برای من، سالی که بیدار شدم، سالی پر از خشم از بی عدالتی اکستریم و تنفر از ستمگران. سالی که سرانجام دنیا را از چشمان ناهید دیدم.

بیشتر
کمتر

مادرم ۷ ماه از این یک سال را در سلول های انفرادی سرد و ۱۰۰۰ ساعت بازجویی گذراند و در زندان مبتلا به کرونا شد و به او اجازه مرخصی ندادند، همه اینها تنها به یک دلیل، به خاطر افکار و عقاید و پژوهش کردن.

ناهید دغدغه مردم را دارد. دغدغه زنان، کارگران و مردم زحمتکش، دغدغه محیط زیست و علیه سرکوب و علیه جنگ های بی انتها در خاورمیانه و همه ستم هایی که به مردم روا می شود. رژیم ایران ناهید و دوستانش را به خاطر گفتگو در خانه و کافه و پارک و اعتراض به شرایط بد مردم زندانی کرده است.

در چهل روز گذشته مقامات به مادرم خبر دادند که به خاطر وضعیت بد جسمی اش   می تواند به مرخصی برود. خانواده ما ظرف دو روز وثیقه را آماده کرد ولی خبری از مرخصی نشد!!! همانطور که می دانید مادرم دو تابعیتی است و من در اینجا اعلام می کنم که دستگیری مادرم به خاطر افکارش بوده است و اجازه نخواهم داد که او به مهره بازی کثیف دولت های آلمان و ایران برای معاملات و بده بستان هاشان تبدیل شود.

مریم کلارن ۱۶ اکتبر ۲۰۲۱

ارسال شده در اینستاگرام توسط "قفس را بسوزان"

به روز رسانی کامل را به انگلیسی در اینجا بخوانید

درخواست اقدام اضطراری

زندگی زندانیان سیاسی ایران در خطر است – باید به سرعت اقدام کنیم.

کارزار وحشیانه ای از دستگیری، شکنجه و اعدام هم اکنون در ایران در جریان است. این یک وضعیت اضطراری است. زندگی و کرامت صدها زندانی سیاسی در معرض خطر فوری و مهلک قرار دارد.

همه کسانی که خواهان عدالت هستند و آرزوی جهانی بهتر دارند باید برای هدف آزادی زندانیان سیاسی ایران فعالیت کنند.

بخوانید و امضا کنید درخواست اقدام اضطراری

"قفس را بسوزان ، پرندگان را آزاد کن" را دنبال کنید