بازگشت به صفحه منابع فارسی

در رابطه با بيانيه‌ی مطبوعاتی ۵ ژوئن ۲۰۲۳، از سوی کارزار اضطراری بین‌المللی (IEC) برای آزادی زندانیان سیاسی در ايران، در مورد زندانی سیاسی ناهيد تقوی، آقای آریِل دورفمَن (Ariel Dorfman)، پاسخ فوری در زیر را فرستاد. آقای آریِل دورفمَن رمان‌نویس، نمایشنامه‌نویس و کُنشگر سرشناس آرژانتینی‌تبار شیلیایی-آمریکایی است، که یکی از نخستین پشتیبانان کارزار اضطراری بین‌المللی برای آزادی زندانیان سیاسی در ايران بوده است.

علیرغم اشاره به "گرفتاری‌های گسترده"، وی توانست وقت صرفِ نوشتن بيانيه‌ی انديشمندانه‌ای، که در زیر بطور کامل نوشته شده است بنماید. از جمله، وی گفت که نمی‌تواند "زجری که ناهید می‌کشد را از فکرش رها نماید". وی افزود "اميدوارم قلب‌هایی گشوده شوند."

بيانيه‌ی آقای آریِل دورفمَن:

"درست شصت سال پیش، در ژوئن ۱۹۶۳، در زمانيکه شاه در ایران حکومت می‌کرد، بدنبال دعوت به اعتراض توده‌های مردم بر علیه شاه، آیت‌الله روح‌الله خمینی در زندان قصر تهران حبس شد. قرار بود که‌ خمینی اعدام بشود، ولی از مرگ نجات‌ یافت و سرانجام تبعید گردید.

"امروزه زندان قصر به موزه‌ای برای صلح و یادبود تغییر یافته است. ولی هیچ صلحی در زندان اوین، که در تپه‌های شمال تهران قرار دارد، وجود ندارد: این زندان شرم‌آورانه، انباشته از هزاران میهن‌پرست شده است که تنها جرم‌شان، ابراز بیان بر علیه رژیم کنونی بوده است. در میان این به‌بند کشیده‌گان، می‌توان نام از ناهید تقوی بُرد که از اکتبر ۲۰۲۰ در بازداشت به سر می‌برد. علیرغم اینکه وی بطور وخیمی بیمار است، دست‌اندرکاران از دادن مرخصی درمانی برای نجات جان وی خودداری می‌نمايند.

"اکنون برای مقام‌هایی که جانشینان آیت‌الله خمینی بوده‌اند و در حال حاضر در ایران در قدرت هستند، فرصتی است تا نشان دهند که همانند شاه، که زمانی بر عليه‌اش شورش نموده بودند، عمل نمی‌نمایند. نخستین کاری که می‌توان کرد اینست که به ناهید تقوی اجازه داده شود تا به درمان پزشکی که بی‌تابانه به آن نیاز دارد دسترسی یابد.

"پس از این کار، آزادی همه‌ی زندانیان سیاسی در ايران که در زندان‌های بی‌شماری به‌ سر می‌برند، باید دنبال شود. چه چیزی بهتر می‌تواند باشد که سال‌گرد شصت سالکی يادبود رهایی مقام معظم رهبری از زندان با این کار برگزار شود؟ و چه چیزی بهتر از اینست که به زندان‌بانان ناهید تقوی نشان داده شود، که بخشایش و دلسوزی، اساس دینی است که به آن پای‌بند هستند!"

برای بزرگنمایی بر روی عکس دلخواه کلیک کنید

No items found.