Hemen Harekete Geçmeliyiz!

İran’da şu anda acımasız bir tutuklama, işkence ve infaz kampanyası yaşanıyor. Bu acil bir durumdur. Yüzlerce siyasi mahkumun hayatı ve haysiyeti ölümcül bir tehlike altında.

Adaletten yana olan ve daha iyi bir dünya için can atanların İran’daki siyasi tutukluların serbest bırakılması davasını ŞİMDİ desteklemesi gerekiyor.

Ekim 2020’den başlayarak, İran İslam Cumhuriyeti (İİC) emek, kadın hakları ve insan hakları aktivistlerine karşı büyük ve yeni bir keyfi tutuklama dalgası başlattı. İçlerinde muhalif aydınlar ve sanatçılar; protestocular ve devrimciler; ve dini ve ezilen azınlık mensupları yer alıyor.

Tutukluların birçoğu şu an işkence görüyor. İİC “itiraf ettirmek” için baskı uyguluyor, sahte “yargılamalar” yürütüyor ve acımasız kırbaçlama/dayak uygulamaları yürütüyor. İnsanlar  hücre hapsinde tutuluyor ve yasal hakları, destek almaları veya tıbbi yardım almaları reddediliyor.

Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International), Aralık ve Şubat ayları arasında 49 mahkumun infaz edilmesiyle “infazlarda endişe verici bir artış” konusunda uyarıda bulundu. Bu rejimin, tıpkı 1988’de olduğu gibi, siyasi tutukluların bir anda toplu şekilde infaz edilmeleri de dahil olmak üzere, her türlü muhalefeti veya direnişi şiddetle ezme teşebbüsünün kanlı bir geçmişi var.

Bunun tekrar olmasına izin veremeyiz.

Önemli olan bir durum ise, ilham verici bir kahramanlıkla bu baskının karşısında durulması durumudur. Birçok mahkumun aileleri, destekçileri ve çeşitli İranlı örgütler, kendi güvenliklerini ciddi şekilde riske atarak İran’daki BÜTÜN siyasi mahkumlar için açıkça konuşuyorlar ve özgürlük talep ediyorlar.

İran Yazarlar Derneği (IWA), aşırı baskı altında olmasına rağmen inanç mahkumlarının infaz edilmesini kınadı. Arash Ganji de dahil olmak üzere çok sayıda üyesi, Kürtlerin Suriye’deki mücadelesini konu alan bir kitabı çevirmekten 11 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Gazeteci ve İnsan Hakları Savunucuları Merkezi üyesi Narges Mohammadi sekiz buçuk yıl hapis cezasına çarptırıldı. Kendisi, İranlı güreş şampiyonu Navid Afkari’nin 2018’de kitlesel isyana katıldıkları için hücre hapsi verilen iki kardeşi için protesto çağrısında bulunmuştu. Kardeşler 54 ve 27 yıl hapis cezasına çarptırıldılar.

Nasrin adlı belgesel film (tutuklu avukat Nasrin Sotoudeh hakkındadır) bu tutuklama kabusunun ve bu amansız direniş ruhunun bir örneğidir.

İran’daki siyasi tutuklular korkunç, hayati tehlike oluşturan, son derece acil bir durumla karşı karşıya bulunuyor. İşte birkaç örnek daha:

*Avrupa, Avustralya ve ABD’den çifte vatandaşlığı bulunan bir grup insan, Tahran’daki kötü şöhretli Evin hapishanesinin “siyasi koğuşunda” tutuluyor. Uluslararası Af Örgütü (AI) geçtiğimiz günlerde bu tutuklulardan ikisi hakkında acil eylem uyarıları gönderdi:

*Hak aktivisti, emekli mimar ve İran-Alman vatandaşı Nahid Taghavi, şeker hastalığı ve hipertansiyondan muzdarip. Kızı Mariam Claren, annesinin 151 gün hücre hapsinde tutulduğunu ve ilk 147 günlük hapis cezası boyunca 80 kere, toplamda 1.000 saat sorguya çekildiğini bildirdi.

*AI’ya göre, İngiliz-İran vatandaşı ve işçi hakları aktivisti Mehran Raoof “uzun süreli hücre hapsinde tutuluyor”. Raoof’un İngiltere’deki kendi avukatlarıyla görüşmesine izin verilmedi, İran’da yakın ailesi yok ve güvenliği beş aydır doğrulanmadı.

*Kadın mahpuslar, ailelerinin ve avukatlarının erişimini kısıtlayarak giderek daha uzak cezaevlerine naklediliyor:

Serbest çalışan bir gazeteci olan Sepideh Gholian, haber yapmaktan ve işçi grevlerinde yer aldığı iddiasıyla tutuklandı. Mart 2021’in başlarında, aniden zincirler halinde Tahran’ın Evin Hapishanesi’nden güney İran’daki Bushehr Hapishanesine, yani ailesinden 603 mil uzağa nakledildi.

16 Ekim’den beri keyfi olarak gözaltına alınan Tebriz Üniversitesi’nden bir Kürt aktivist ve felsefe mezunu olan Somayeh Kargar, Evin’den Tahran’ın dışındaki Quarchak’ta oldukça kötü koşullardaki banliyö hapishanesine taşındı. Rejim, Paris’te göz ameliyatı olarak kör kalmasını engelleyecek planlanmış tıbbi tedavi almasına izin vermeyi reddediyor.

İran’daki tüm siyasi tutuklular koşulsuz olarak ve derhal serbest bırakılmalıdır.

ABD ve İran hükümetleri kendi ulusal çıkarlarına göre hareket ediyor. Ve bu örnekte, bizlerin, ABD ve İran halkları ve dünya halkı olarak bizlerin daha iyi bir dünyaya ulaşmanın bir parçası olarak bu durumda hepimizin ortak çıkarı bulunuyor: İran’ın siyasi mahkumlarını savunmak için birleşmemiz gerekiyor. ABD’de, İran İslam Cumhuriyeti’nin bu iğrenç baskısına karşı çok geniş bir şekilde birleşmek ve ABD hükümetinin İran halkına daha da katlanılmaz ızdıraplar getirecek herhangi bir savaş müdahalesine aktif olarak karşı çıkmak için özel bir sorumluluğumuz var.

İran İslam Cumhuriyeti’nden talep ediyoruz: TÜM SİYASİ TUTSAKLARI ŞİMDİ SERBEST BIRAKIN!

ABD hükümetine diyoruz ki: İRAN’A TEHDİT VE SAVAŞ GİRİŞİMLERİNE SON VERİN, ABD YAPTIRIMLARINI KALDIRIN!

İran’daki tüm siyasi mahkumlar koşulsuz olarak ve derhal serbest bırakılmalıdır!

ŞU AN NE YAPABİLİRİZ?

  • Bu Acil Durum Çağrısına destek verin ve çevrenize yayın. Fikirlerinizi paylaşın ve/veya İran’daki Siyasi Mahkumlar Serbest Bırakılsın Acil Durum Kampanyası ile birlikte çalışarak kampanyaya destek verin.
  • İran’daki siyasi mahkumları kurtarmak için Avrupa’daki Burn The Cage / Free The Birds hareketiyle dayanışma içinde hareket edin. Kampanyanın web sitesi olan www.freeiranspoliticalprisonersnow.org adresini ziyaret edin. Kampanyanın Youtube kanalı olan Emergency Campaign 2Free Irans Political Prisoners - YouTube adresindeki videoları izleyin ve paylaşın. Ayrıca kampanyanın Twitter hesabı Emergency Campaign 2Free Irans Political Prisoners (@IranPrisonEmerg) / Twitter adresindeki gelişmeleri düzenli takip edin ve hesabınızda retweet edin. Bu mecralardaki uyarıları, güncellemeleri ve bilgileri izleyin.
  • Sosyal medya hesaplarınızda bu çağrı metnini mutlaka paylaşın ve çevrenizin de paylaşmasını sağlayın.
  • Uluslararası Af Örgütü için ContactUs@Amnesty.org mail adresine kampanyamızı kopyalayarak gönderin.
  • İran’daki siyasi mahkumlarla dayanışmaya yönelik toplantılar, forumlar ve protestolar düzenleyin. Bu etkinliklerde özellikle Nasrin filmini izleyin, yayınlayın veya gösterin.
  • FreeIransPoliticalPrisonersNOW@gmail.com adresinden İran’daki Siyasi Mahkumlara Özgürlük Kampanyası’na çalışmalarınızı ve görüşlerinizi gönderin.
  • İran Dışişleri Bakanlığı’na protesto mektubunuzu yazın ve İran’daki Tüm Siyasi Mahkumların ŞİMDİ Serbest Bırakılmasını talep eden bir Twitter kampanyası başlatın! Adres: Tahran Eyaleti, Tahran, Bölge 12, Emam Khomeyni Caddesi ، 11369 14811, İran. Telefon: +98 21 6115 0000. İran Dışişleri Bakanlığı (@IRIMFA_EN)