بازگشت به صفحه منابع فارسی

بیانیه زیر توسط ستار رحمانی، نماینده رسمی و سخنگوی مهران رئوف دو تابعیتی ایرانی-بریتانیایی زندانی در ایران و با حمایت کمپین بین المللی اضطراری برای آزادی زندانیان سیاسی ایران صادر شده است   International Emergency Campaign to Free Iran’s Political Prisoners Now

ستار رحمانی:

اینکه انوشه عاشوری و نازنین زاغری رتکلیف دو تابعیتی بریتانیایی-ایرانی از ایران آزاد شده اند و اکنون آزاد هستند، اتفاق بسیار شگفت انگیز و مهمی است.

متاسفانه این بسیار ظلمانه و بی شرمانه است که هنوز سه شهروند بریتانیایی - مهران رئوف، مراد طاهباز و شهرام شیرخانی - همچنان در ایران زندانی هستند و به طرز غیر قابل قبولی از توافق منعقد شده بین دولت‌های انگلیس و ایران که منجر به آزادی انوشه و نازنین  شد، کنار گذاشته شدند.

دولت بریتانیا در ابتدا مدعی شد که مراد طاهباز که مبتلا به سرطان است به عنوان بخشی از این معامله آزاد خواهد شد. اما او دوباره دستگیر و زندانی شد و در اعتراض به این وضعیت به اعتصاب غذا  دست زد (اکنون  اعتصاب غذای او پایان یافته است)

در مورد مهران، وزیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقا، جیمز کلورلی  claimed to a member of Parliament  ، در صحبت با یکی از نمایندگان مجلس مدعی شد  که مهران رئوف درخواست کمک کنسولی نکرده است. لیز تراس، وزیر امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره پرونده مهران به طور ضمنی گفت که مهران درخواست کرده است پرونده او علنی نشود: « من باید به درخواست افراد مبنی بر مطرح نشدن علنی پرونده آنها احترام بگذارم. به همین دلیل است که ما به طور علنی فقط از افرادی که درخواست کرده اند نامشان ذکر شود نام می بریم.» (به  Guardian و IranWire  مراجعه کنید)

من به عنوان نماینده رسمی مهران به صراحت می توانم بگویم که هیچ یک از این گفته ها صحت ندارد.

خانواده و دوستان مهران به درستی به وزارت خارجه اطلاع دادند که باید پرونده مهران را با مقامات ایرانی در میان بگذارند تا آزادی او را تضمین کنند. آنها اعلام نکردند که پرونده او نباید علنی شود و از من به عنوان نماینده خود نام بردند. از آن زمان، من (و همچنین سازمان عفو بین‌الملل) با وزارت خارجه در تماس بوده‌ایم و آنها را تحت فشار قرار داده‌ایم تا هر کاری که ممکن است برای آزادی مهران انجام دهند.

(من از وزیر خارجه خانم لیز تراس هم می‌پرسم که چرا می‌گوید مهران نمی‌خواست پرونده‌اش علنی شود؟ مهران ماه‌ها پس از دستگیری‌اش در اکتبر 2020 در سلول انفرادی نگهداری شد و از داشتن وکیل مستقل حقوقی محروم شد. آیا هیچ مقام انگلیسی برای اطلاع از خواسته‌های مهران به ملاقات او رفت؟)

علیرغم ادعای وزارت خارجه پس از دستگیری او که: «ما به تمام تلاش خود برای حمایت از مهران و خانواده‌اش ادامه  داده و این پرونده را به دست عالیترین مقام مسئول خود می دهیم.» عفو بین‌الملل اعلام کرده است که هیچ اقدامی از جانب دولت بریتانیا برای مهران در ایران صورت نگرفته است.

پرونده‌های این پنج شهروند ایرانی-انگلیسی ممکن است یکسان نبوده باشد، اما همه آنها به‌طور غیرقانونی دستگیر و بدون تشریفات قانونی زندانی شده‌اند و هیچ ‌یک از آنها حتی چیزی شبیه محاکمه عادلانه و علنی را تجربه نکرده اند . همه تحت رفتارهای وحشیانه و غیرانسانی از جمله مواردی از شکنجه در سلول های انفرادی قرار گرفته اند. فقط کافی است روایت‌های دلخراش گاردین از زندانی شدن انوشه عاشوری Anoosheh Ashoori  و آکادمیسین بریتانیایی-استرالیایی کایلی مور-گیلبرت  Kylie Moore-Gilbert   را بخوانید تا متوجه بی‌عدالتی‌های غیرقابل تحملی شوید که اکنون علیه افراد دوتابعیتی و زندانیان سیاسی زندانی در ایران انجام می‌شود.

برخورد با مهران رئوف 65 ساله بطور خاص بسیار شدیدتر بوده است. عفو بین‌الملل او را زندانی عقیدتی معرفی کرده است که از 16 اکتبر 2020، صرفاً به دلیل استفاده مسالمت‌آمیز از حق آزادی بیان و اجتماع، از جمله حمایت از حقوق کارگران،به طور خودسرانه در زندان اوین تهران نگهداری می شود. عفو بین الملل خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط او شد.

در بولتن اقدام فوری سازمان عفو بین الملل در 5 نوامبر 2021، 5 November 2021 Urgent Action bulletin  در میان سایر موارد سوء استفاده، مشخص شد که مهران:

  • در سلول انفرادی طولانی مدت نگهداری می شود.
  • تحت شکنجه و سایر بدرفتاری‌ها از جمله تهدید به آسیب رساندن به او در صورت عدم همکاری و نگهداشتن او در اتاقی با چراغ‌های روشن 24 ساعته که باعث ناراحتی روحی او می‌شد.
  • پس از یک محاکمه به شدت ناعادلانه، که در آن او و سایر متهمانش از حق دفاع کافی و ارتباط با وکیل خود قبل از اولین جلسه محاکمه در 28 آوریل محروم شدند. او در طول دادگاه از ملاقات با وکیلش منع شد و تنها در طول جلسات با وکیلش ملاقات کرد.

وضعیت مهران، از جمله توانایی او در برقراری ارتباط با دنیای خارج، به دلیل نداشتن خانواده نزدیک در ایران، همچنین این واقعیت دشوارتر شده است چرا که وکیل ایرانی اش نیز دستگیر و زندانی شد ( او اکنون آزاد شده است). جمهوری اسلامی فضای رعب و وحشت را به سراسر جامعه تحمیل کرده است و هر کسی که جرأت کند صدای زندانیان ایران و حقیقت شرایط آنها را به جهان خارج برساند، تهدید می کند.

من از دولت و وزارت امور خارجه انگلیس می‌پرسم: چرا هر کاری که در توان دارید انجام نمی‌دهید تا شهروندی را که مسئول آن هستید از این رفتار غیرانسانی، غیرقانونی و وحشیانه رها کنید، به‌ویژه اکنون که اختلاف مالی بین انگلیس و ایران حل شده است ؟

بیش از 100 اتحادیه کارگری، تشکل های کارگری، گروه های  طرفدار حقوق بشر در سراسر جهان خواستار آزادی مهران شدند.

برخلاف سکوت دولت انگلیس، بیش از 100 اتحادیه کارگری، سازمان کارگری و گروه حقوق بشری از سراسر جهان خواستار آزادی مهران شده‌اند. اعضای خانواده‌ها، افراد و سازمان‌های نگران، دوباره در سطح جهانی، به رفتار ایران با زندانیان اعتراض کرده‌اند. به عنوان مثال، در سپتامبر 2020، دانشگاهیان برجسته با انتشار «نامه‌ای سرگشاده درباره ادامه بازداشت افراد دوتابعیتی ایرانی» Open Letter on the Continued Detention of Iranian Dual-Nationals ، از ایران خواستند «تمام دوتابعیتی‌های بی‌گناهی را که خودسرانه در ایران بازداشت می‌شوند آزاد کند و به بی‌عدالتی علیه آنها و خانواده‌هایشان پایان دهد.»

در بهار 2021، یک درخواست اضطراری «زندگی زندانیان سیاسی ایران در خطر است – ما باید همین الان دست به اقدام بزینم!» The Lives of Iran’s Political Prisoners Hang in the Balance – We Must ACT NOW! خواستار آزادی همه زندانیان سیاسی ایران، از جمله «اتباع دوتابعیتی از اروپا، استرالیا و ایالات متحده… که در «بند سیاسی» زندان بدنام اوین در تهران، بازداشت هستند». با ذکر یک نمونه از مهران رئوف. این درخواست اضطراری توسط نزدیک به 3500 نفر از 40 کشور جهان (از جمله آلمان، فرانسه و انگلیس) از جمله زندانیان سیاسی سابق، برندگان جایزه نوبل شیرین عبادی و جودی ویلیامز و صداهای وجدان برجسته از جمله کورنل وست، نوام چامسکی، گلوریا استاینم، دانیل السبرگ، آریل دورفمن و ریموند لوتا، امضا شده و به صورت آگهی تمام صفحه در پشت جلد شماره تابستان2021  Summer 2021 issue of the prestigious New York Review of Books منتشر شد. سایر امضاکنندگان شامل شری ایزدی، همسر انوشه عاشوری، دختر او الیکا و پسر او آریان؛ مریم کلارن، دختر ناهید تقوی، تبعه ایرانی- آلمانی زندانی، و همچنین جنبش حمایت از زندانیان سیاسی قفس را بسوزان/رها کن پرندگان را، Burn the Cage/Free the Birds  هستند. درخواست اضطراری به فارسی، ترکی، فرانسوی، اسپانیایی و آلمانی ترجمه شده است.

من به این تلاش‌ها و تلاش‌های دیگر درود می‌فرستم و از طرف مهران رئوف مجدداً تقاضا می‌کنم: دولت انگلیس و وزارت خارجه انگلیس برای کمک کامل کنسولی به مهران رئوف گام‌های فوری بردارند و از جمهوری اسلامی ایران بخواهند که او را فورا آزاد کند.

همچنین از همه مردم عدالتخواه می‌خواهم که با دولت انگلیس تماس گرفته و از دولت انگلیس می‌خواهم تا برای آزادی شهروندان زندانی انگلیسی مهران رئوف، مراد طاهباز و شهرام شیرخانی هر آنچه در توان دارد انجام دهد.

الیزابت تراس، وزیر امور خارجه

ایمیل: elizabeth.truss.mp@parliament.uk

تلفن: +44 01842 766155

به: الیزابت تراس، Elizabeth Truss, House of Commons, London, SW1A 0AA ، بنویسید.

توییتر @trussliz

وزارت خارجه / FCDO

ایمیل: fcdo.correspondence@fcdo.gov.uk

تلفن: +44 02070 085000

ارسال به   King Charles Street, London, SW1A 2AH, United Kingdom

توییتر @FCDOGovUK

***

تماس: ستار رحمانی

ایمیل: satarahmani@hotmail.com

موبایل: +44 7757 593255

کمپین اضطراری بین المللی برای آزادی زندانیان سیاسی ایران: Press@FreeIransPoliticalPrisonersNow.org

توییتر @IranPrisonEmerg

 برای مصاحبه به آدرس های بالا مراجعه کنید

برای بزرگنمایی بر روی عکس دلخواه کلیک کنید

No items found.